Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7743 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WŁADYSŁAW EUGENIUSZ
HELLERLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-0989

Rank
polski: płk.dypl.nawig./3 SGR/
brytyjski: W/Cdr

Date of birth
1895-06-27

Date of death
1943-10-18

Cemetery
mapa
NEWTOWNARDS (MOVILLA) CEMETERY
Wsp. 54.594656, -5.673479

Grave
R C Plot Section 18 Grave 22.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcia: Paweł Romańczuk    
pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Eugeniusz_Heller     
www.akademia.mil.pl/biogramy-wykladowcow/detail,nID,5402    
    
Władysław Heller urodził się 27 czerwca 1895 r. w Stanisławowie. Student Politechniki Lwowskiej i członek lwowskich Drużyn Strzeleckich. Z chwilą wybuchu I wojny światowej powołany do wojska. Służył w armii cesarza Austro - Węgier. Dowodził plutonem w pułku artylerii polowej. Od 1 marca 1917 r. znajdował się na froncie rosyjskim. Z tego został przerzucony na front włoski.    
    
Po upadku cesarstwa austro - węgierskiego znalazł się w powstającym Wojsku Polskim. Organizował i dowodził artylerią w Przemyślu. Następnie był oficerem wywiadu w 1. pułku artylerii polowej. Brał udział w walkach polsko - ukraińskich na ziemiach Galicji Wschodniej. W połowie czerwca 1919 r. otrzymał skierowanie do Wojennej Szkoły Sztabu Generalnego. Rok później pełnił służbę w sztabie 7. Brygady Piechoty i 29. Dywizji Piechoty. 21 stycznia 1921 roku został mianowany zastępcą szefa Oddziału I w dowództwie 2. Armii.    
    
Swoje związki z lotnictwem zaczął od Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych w Toruniu. Odbył w niej szkolenie na obserwatora samolotowego. Po nim nie trafił do jednostki a za biurko do Ministerstwa Spraw Wojskowych. Powierzono mu kierownictwo referatem organizacyjno - mobilizacyjnym Departamentu IV Żeglugi Powietrznej tego ministerstwa. Z niego przeszedł do 1 Pułku Lotniczego stacjonującego w stolicy. Będąc w nim ukończył Kurs doszkalający organizowany przez Wyższą Szkołę Wojenną. Mając takie przygotowanie został wyznaczony na dowódcę dywizjonu ćwiczebnego w macierzystym pułku lotniczym. Odwołany z tego do Bydgoszczy rozpoczął szkolenie w pilotażu w tamtejszej Szkole Pilotów. Po awansie na stopień przeniesiony do Torunia. To właśnie w nim utworzono 4 Pułk Lotniczy. Władkowi powierzono dowodzenie dywizjonem wywiadowczym.    
    
Na rok przed Przewrotem Majowym był dowódcą I. i II. dywizjonu lotniczego. W drugiej połowie kwietnia wyjechał na blisko pól roczny staż do Francji. Po powrocie do Polski pracował w szkolnictwie wojskowym. Był między innymi wykładowcą katedry lotnictwa Wyższej Szkoły Wojennej. Rok później przejął szefowanie katedrą. Od stycznia 1931 do kwietnia 1934 r. dowodził w grodzie Kopernika 4. Pułkiem Lotniczym. Z niego wrócił do stolicy. Powierzono mu zastępstwo dowódcy 1. Pułku Lotniczego. We wrześniu 1935 r. objął dowodzenie nad nim. Był nim do lipca 1938 r. W marcu 1939 r. objął dowodzenie I. Grupą Lotniczą. W ostatnim miesiącu pokoju został dowódcą Brygady Bombowej. Po klęsce wrześniowej przedostał się przez Rumunię i Francję do Wielkiej Brytanii. Zginął śmiercią lotnika 18 października 1943 r. Został pochowany na cmentarzu w Newtownards.     
    
    
    
Opracowanie Konrad RYDOŁOWSKI