Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8384 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Aleksander
FedorońkoLista Krzystka Updated: 2012-10-06
Official Number
P-1083

Rank
polski: por.pil./300 DB/
brytyjski: F/O

Date of birth
1918-01-21

Date of death
1944-04-25

Cemetery
Grave
Rodzinny, symboliczny
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa     
"Ku czci..." Zbiorowa     
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek"     
"Pamięci lotników...", pod redakcją Józefa Zielińskiego, 2004    
"Od września do września" Zygm. Jędrzejewski    
Zdj. portret.: ML    
pl.wikipedia.org     
Zdjęcie: pl.wikipedia.org     
    
Aleksander Fedorońko, (ur. 21 stycznia 1918 r. w Żytomierzu, zm. 25 kwietnia 1944 r. w rejonie Mannheim) - oficer lotnictwa Wojska Polskiego, a następnie Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie podczas II wojny światowej    
Był najstarszym synem księdza ppłk. Szymona (Semena) Fedorońko, naczelnego kapelana wyznania prawosławnego Wojska Polskiego, który zginął wiosną 1940 r. w Katyniu. W latach 1932-1934 uczył się w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Lublinie. Po przeniesieniu się jego rodziny do Warszawy ukończył gimnazjum im. Władysława IV. Pod koniec lat 30. odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Lotnictwa (Gr. Techn. - W. Grudniak) w Warszawie. Podczas wojny obronnej 1939 r. służył w stopniu podporucznika w Brześciu nad Bugiem. Nie wykonał żadnego lotu bojowego. Pod koniec września 1939 r. przez Rumunię przedostał się do Francji, gdzie też nie uczestniczył w walkach z Niemcami. Latem 1940 r. ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie przydzielono go do jednego z bombowych oddziałów lotniczych RAF. Następnie w stopniu porucznika przeszedł do 300 Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Mazowieckiej. Zginął 25 kwietnia 1944 r. podczas lotu bojowego nad Karlsruhe, kiedy jego bombowiec Avro Lancaster został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Walecznych. Symboliczny grób rodziny Fedorońko znajduje się na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie. Na pocz. listopada 2008 r. przy Soborze Metropolitarnym Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odsłonięty obelisk poświęcony rodzinie Fedorońko.
Gallery
Fotka Fotka