Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stanisław Franciszek
Frąś/Frase/Lista Krzystka Updated: 2012-10-11
Official Number
782699

Rank
polski: sierż.pil./301 DB/
brytyjski: W/O

Date of birth
1921-05-05

Date of death
1957-04-16

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek     
twgpp.org/information.php?id=2600048     
Zdjęcie: Julia and Keld    
    
Ur. 05.05.1921 r w Ispinie. Absolwent szkoły w Nowym Brzesku, 7 klasę ukończył w roku 1936. Zaraz po ukończeniu szkoły powszechnej wstąpił do Szkoły Podoficerów Lotnictwa Dla Małoletnich w Świeciu nad Wisłą. Następnie kształcił się w Krośnie, gdzie zdobywał praktyczną naukę zawodu. Gdy wybuchła II wojna światowa miał 18 lat. W październiku 1939 r dostał się do Francji, a stamtąd w 1940 r przedostał się do Anglii. Po krótkim przeszkoleniu na samolotach brytyjskich został przydzielony do tworzących się właśnie dywizjonów polskich. Walczył w 305 Dywizjonie Bombowym im. Ziemi Wielkopolskiej oraz w 307 Dywizjonie Myśliwców Nocnych im. Lwowskich Puchaczy. Wykonał szereg lotów bombowych na Niemcy.    
Po zakończeniu wojny służył w lotnictwie brytyjskim - Royal Air Force (RAF). Został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym oraz odznaczeniami brytyjskimi. Zmienił nazwisko na Frase (ze względu na trudną pisownię i wymowę ). Zmarł 16 kwietnia 1957 r , spoczywa na cmentarzu wojskowym w Uxbridge koło Londynu. W Anglii mieszka Jego żona oraz syn z rodziną.    
Małgorzata Toroń, www.nowe-brzesko.iap.pl