Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7460 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stefan
KleczkowskiLista Krzystka Updated: 2012-10-15
Official Number
76717

Rank
polski: por.pil./302, 303 DM/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1917-09-02

Date of death
1992-02-14

Cemetery
mapa
Kleczkowo - cmentarz parafialny
Wsp. 53.05133, 21.839221

Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..."T.J. i Anna Krzystek    
Informacja: Towarzystwo Przyjaciół Kleczkowa i Okolic,    
Zdjęcie: kleczkowo.org.pl/     
Zdjęcie grobu: Marek Rogusz     
www.eostroleka.pl/uroczystosci-ku-czci-stefana-kleczkowskiego-harmonogram,art61544.html    
    
Stefan Kleczkowski urodził się w okolicach Łomży 2 września 1917 r. W Łomży ukończył naukę w miejscowym gimnazjum. Na początku stycznia 1938 r. przekroczył próg Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Był absolwentem XIII Promocji tejże szkoły.    
    
W pamiętnym z historii wrześniu 1939 r. razem z grupą swoich kolegów ewakuował się do Francji. Dotarł do tej przez Rumunię. Niestety nie sądzone było mu stanąć do walki. Po upadku Francji znalazł się w Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł przeszkolenie na brytyjskich samolotach. Po uzyskaniu niezbędnej wiedzy w 6 OTU otrzymał przydział do polskiego dywizjonu myśliwskiego. Od września 1940 r. miał zaszczyt latać razem z 302 Dywizjonem Myśliwskim "Poznańskim". To z nim bronił między innymi nieba nad Londynem w powietrznej "Bitwie o Wielką Brytanię".    
    
Na początku lutego 1941 r. z pilota myśliwskiego stał się pilotem sztabowym w murach 10 Szkoły Bombardowania i Strzelania Powietrznego. Z niej w podobnej roli tylko instruktora pilotażu przebywał w 16 Polskiej Szkole Pilotażu. Wydawało mu się, że resztę swojej wojskowej kariery spędzi jako belfer. Nic bardziej mylnego, 7 października 1944 r. wrócił do latania bojowego. Latał teraz w 303 Dywizjonie Myśliwskim imienia Tadeusza Kościuszki. W grudniu 1946 r. odszedł z lotnictwa. Zdecydował się na pozostanie emigrantem, ale starał się odwiedzać Polskę jak tylko było to możliwe. Zmarł 14 lutego 1992 r. w Wielkiej Brytanii. Jego prochy zostały pochowane został na cmentarzu w rodzinnym Kleczkowie. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i Battle of Britain Star.     
    
Opracowanie Konrad Rydołowski