Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7708 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stefan
LothUpdated: 2012-10-21
Rank
ppłk dypl.

Date of birth
1896-05-28

Date of death
1936-07-16

Cemetery
Grave
Sektor: AlF Rząd: 1 Numer: 34
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel     
pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Loth     
Informacja: "Spacerownik 2007 - Cmentarze ewangelickie"; Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, Konrad Rydołowski     
mojecmentarze.blogspot.com/2013/08/stefan-loth-i-wanda-kwasniewska-loth.html     
    
Stefan Loth urodził się 28 maja 1896 w Grodźcu koło Słupcy. W syrenim grodzie ukończył szkołę średnią. Studiował w Rosji. Jako poddany cara służył w jego wojsku. To właśnie w szeregach armii rosyjskiej zastał wybuch I wojny światowej. Mając na sobie obcy mundur, czuł się Polakiem.     
Gdy dotarły do niego wiadomości, że w Rosji są formowane polskie oddziały, nie zawahał się. Przeszedł do nich. Znalazł się w I Korpusie Polskim na wschodzie. W czasie działań bojowych został ranny. Po wyleczeniu rannej nogi wrócił na front. Został dowódcą kompanii w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej.     
Gdy umilkły działa nie zdjął munduru. Rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Wojennej. Po jej ukończeniu z wyróżnieniem, jako oficer dyplomowany został szefem sztabu 28 Dywizji Piechoty. Jego wybitne umiejętności w pracy zwróciły uwagę Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. To stanowisko było obsadzone przez generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Wkrótce Stefan Loth został przeniesiony na stanowisko oficera jego sztabu.     
Stefan Loth umiejętnie dzielił pracę zawodową z działalnością społeczną. Był piłkarzem i tenisistą. To z jego inicjatywy w rodzinnym mieście został powołany Warszawski Klub Sportowy "Polonia". 1921 r. napawał go dumą. "Polonia" zdobyła tytuł wicemistrzowski kraju. Jej wiceprezesem był nie kto inny a Stefan Loth.     
Będąc najbliższym współpracownikiem generała Orlicz-Dreszera wielokrotnie towarzyszył w podróżach służbowych. Był z nim również po nominowaniu go na stanowisko Inspektora Obrony Powietrznej Państwa. Nie wiedział, że 16 lipca 1936 r. wyruszają w swoją ostatnią wspólną podróż. Tego dnia zginął śmiercią lotnika w wypadku pod Orłowem. Samolot ( RWD-9 ) na którego pokładzie się znajdował generał Dreszer i podpułkownik dyplomowany Loth runął do Bałtyku. Razem z nimi zginął kapitan pilot Aleksander Łagiewski. Podpułkownik dyplomowany Stefan Loth został pochowany w syrenim grodzie na Cmentarzu Ewangelickim.    
    
Opracowanie: Konrad RYDOŁOWSKI    
    
Gallery
Fotka