Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8498 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Ignacy Władysław
GiedgowdLista Krzystka Updated: 2012-10-22
Official Number
P-0247

Rank
polski: mjr pil.
brytyjski: S/Ldr

Date of birth
1897-02-01

Date of death
1974-01-25

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Kanada

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
"Polscy piloci doświadczalni" J. Jędrzejewski    
Informacja: www.findagrave.com     
pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Giedgowd     
    
Urodził się 1 lutego 1897 r. na Litwie. 1 sierpnia 1915 r. otrzymał powołanie do wojska. Rzecz jasna rozpoczął służbę nie w Wojsku Polskim a armii rosyjskiej. Początkowo służył w jednym z pułków piechoty. Następnie po ukończeniu szkoły oficerskiej ( miało to miejsce w 1916 r. ) rozpoczął służbę innych niż wcześniej pułkach piechoty.    
    
Nie uśmiechał mu się pobyt w armii rosyjskiej. Dlatego z Rosji "zdezerterował" do Francji. Będąc w ojczyźnie spadkobierców Bonapartego ukończył szkołę pilotażu. W Polsce znalazł się z żołnierzami generała Hallera. Między nimi znajdowali się lotnicy. Będąc w stopniu porucznika pilota został skierowany do 10. eskadry lotniczej. Razem z eskadrą brał udział w walkach na front wojny polsko - radzieckiej.    
    
Gdy zamilkły działa pozostał w lotnictwie. Razem ze swoją eskadrą został przydzielony do Poznania. Tu na Ławicy stacjonował 3. Pułk Lotniczy. Niebawem jednak musiał pozostawić kolegów poznanych w stolicy Wielkopolski. Otrzymał rozkaz kierujący go do stolicy. W syrenim grodzie wszedł w skład pilotów 1. Pułku Lotniczego.    
    
Brał udział w historycznym przelocie polskich lotników 1922 r. nad Alpami. Rok po tym stratował w Drugim Locie Okrężnym po Polsce. Wylatał pierwsze miejsce. W sierpniu 1928 r. sprowadził do Polski jednego z pierwszych pasażerskich Fokkerów F.VII.    
    
Na początku lat 30 - tych minionego wieku pracował ( służył ) w Wojskowym Zakładzie Zaopatrzenia Aeronautyki. To on z ramienia wojska odbierał dla niego samoloty powstające w Państwowych Zakładach Lotniczych.    
    
Reprezentował nasze lotnictwo w zawodach lotniczych Challenge 1932 i 1934 r. Zajął w tych 18 i 17 miejsce. W latach II wojny światowej bronił nieba nad Francją i Wielką Brytanią. Nie brakowało pod gorącym słońcem Afryki. Do nowej Polski po 1945 r. nie wrócił. Pozostał na emigracji. Mieszkał w Kandzie. W tej zmarł 25 stycznia 1974 r. Pochowany został na cmentarzu w Toronto.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI    
    
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka