Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8473 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Zygmunt Franciszek
PoliciewiczLista Krzystka Updated: 2012-11-30
Official Number
P-0069

Rank
polski: kpt.obs./305 DB/
brytyjski: F/O

Date of birth
1907-10-03

Date of death
1965-10-08

Cemetery
mapa
Warszawa, Powązkowska - Powązki Stare
Wsp. 52.253356, 20.977879

Grave
209; 3; 30
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Cichociemni" J. Tucholski    
"Polskie Siły Powietrzne..."T.J. i Anna Krzystek    
Informacja i zdjęcie: commons.wikimedia.org     
Zdjęcie lotnika: NAC, sygn.37-1108     
pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Policiewicz    
    
Zygmunt Policiewicz urodził się 3 października 1907 r. (w m. Biskupice/Brwilno/ - w zależności od źródła - w rodzinie Stanisława i Anastazji Policiewiczów. W. Grudniak). Uczył się w cywilnych gimnazjach Radomska. Edukację wojskową zdobywał w szkołach wojskowych. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty i Szkoły Podchorążych Piechoty. Wiedzę lotniczą wyniósł ze Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Miał ze sobą kurs łączności, który przeszedł w Zegrzu.    
    
W roku w którym w Niemczech Hitler doszedł do władzy to jest 1933 r. Zygmunt służył w 1. Pułku Lotniczym. 11 Eskadra Liniowa i 13 Eskadra Towarzysząca ( obserwator eskadry, oficer techniczny ) i obserwator bombowy 211 Eskadra Bombowa.    
    
Na wojnę, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. ruszył razem z Brygadą Pościgową. Po przekroczeniu granicy Polski z Rumunią został aresztowany. Zbiegł z więzienia i przedostał się do Francji. Tu w ojczyźnie spadkobierców Napoleona I Bonaparte odradzało się nasze lotnictwo. Zygmunt trafił do lotników na lotnisku Lyon - Bron. Służył w Grupie Szkoleniowej stacjonującej w Rennes. W czerwcu 1940 r. ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei po odpowiednim przeszkoleniu trafił do polskiego dywizjonu. Był tym 305 Dywizjon Bombowy Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.    
    
Gdy była możliwość powrotu do Polski najkrótszą drogą, nie zawahał się. Zgłosił się do służby. Przeszedł niezbędne przeszkolenie. Zaprzysiężony został 7 kwietnia 1942 r. w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Wróci do okupowanej ojczyzny w nocy z 3 na 4 września 1942 r. Zygmunt Policiewicz był wysłannikiem Naczelnego Wodza do komendanta Armii Krajowej. Przywoził zadania niezbędne do funkcjonowania lotnictwa. W październiku dostał przydział do referatu organizacyjnego Wydziału Lotnictwa Oddziału III Operacyjnego sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Pracował na stanowisku pomocnika kierownika a następnie referatu. Z tego został odkomenderowany do referatu lotniczego Oddziału IV Kwatermistrzowskiego Obszaru Lwowskiego AK.    
    
W nowej tej powojennej Polsce pod koniec października rozpoczął służbę w Ludowym Wojsku Polskim. Ta dla takich jak on nie była to łatwa służba. Ciążyła na nim wrześniowa i okupacyjna przeszłość. Służył tym z Londynu a nie z Moskwy. Pracował w instytucjach nie związanych z lotnictwem. Zmarł 8 października 1965 r.     
    
Konrad Rydołowski
Gallery
Fotka Fotka