Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Edward
PytkoUpdated: 2012-12-02
Rank
ppor.pil./instr.OSL Radom/

Date of birth
1929-09-14

Date of death
1952-08-29

Cemetery
Grave
Kwatera Ł
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Informacja: pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Pytko     
    
Edward Pytko podporucznik, pilot instruktor w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Radomiu, w 1949 r. jako ochotnik wstąpił do wojska. Ukończył kurs pilotażu na samolotach myśliwskich w Oficerskiej Szkole Lotniczej. Od 1952 r. był pilotem instruktorem. 7 sierpnia 1952 r. podczas lotu treningowego na Jaku-9 zdecydował się na ucieczkę na Zachód. Wylądował na lotnisku Winer Neustadt pod Wiedniem. Do roku 1955 lotnisko to było wykorzystywane przez okupacyjne wojska sowieckie. Został zatrzymany przez Rosjan i przekazany stronie polskiej. Skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 29 sierpnia 1952 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.    
    
1 marca 2015 podano informację, że szczątki lotnika zostały zidentyfikowane.
 
Comments
  • 2017-08-29 Jolanta
    Jakze smutna historia z czasow komunizmu.Nie pojmuje tego ze ludzie morduja swojego obywatela ktory nie jest zadnym kryminalista ,morderca ktory tylko chce byc wolnym czlowiekiem. RIP