Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8340 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Władysław
PolesińskiUpdated: 2013-01-02
Rank
Kpt.dypl.pil.obs./sztab lot. Armii "Modlin"/

Date of birth
1906-09-08

Date of death
1939-09-16

Cemetery
Grave
Rodzinny. Symboliczny
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa     
www.youtube.com/watch?v=1IA0KNZvsgU&feature=youtu.be    
Zdjęcia własne, Wiesław Grudniak    
Biogram i zdjęcie portretowe-Michał Sztelmach    
Prekursor Apelu Jasnogórskiego pochodził z Żelechowa    
    
Każdy wierzący uczestniczył zapewne mnóstwo razy w Apelu Jasnogórskim. Nie ma katolika, dla którego nieznane byłyby słowa: ?Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam?. Mało kto jednak wie, że podwaliny pod to piękne nabożeństwo dał, pochodzący z Żelechowa oficer Wojska Polskiego, kapitan pilot Władysław Polesiński.    
Prekursor Apelu przyszedł na świat 8 września 1906 r. w Żelechowie jako syn Jana Polesińskiego i Pauliny z Dębińskich. Ojciec, niezamożny stolarz, posiadał domek parterowy z ogródkiem, położony na obrzeżach miasta. Matka zaś zmarła, gdy Władysław miał 12 lat. Chłopiec uczęszczał do Gimnazjum im. Joachima Lelewela, prowadzonego przez Polską Macierz Szkolną. Pełnił funkcję zastępowego w I Żelechowskiej Drużynie Harcerskiej im. Zygmunta Chmielińskiego. Uczył się bardzo dobrze, był lubiany przez kolegów. Od najmłodszych lat marzył o lataniu. Po ukończeniu żelechowskiego gimnazjum wstąpił do Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie, a następnie do Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Dęblinie. Ukończył ją w 1927 r. ze stopniem sierżanta podchorążego i odznaką obserwatora. W 1928 r. został mianowany podporucznikiem, a w 1930 r. otrzymał odznakę pilota. W 1928 r. ożenił się z Janiną Truchlińską, nauczycielką i późniejszą urzędniczką poczty w Żelechowie, z którą w 1936 r. doczekał się syna Władysława. W 1931 r. został mianowany porucznikiem. W kolejnych latach Władysław służył w 2. Pułku Lotniczym w Krakowie, studiując jednocześnie prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.    
Gallery
Fotka Fotka Fotka