Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8499 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Alfred Bartłomiej
PeszkeLista Krzystka Updated: 2013-01-12
Official Number
P-0789

Rank
polski: ppłk obs.
brytyjski: S/Ldr

Date of birth
1899-12-14

Date of death
1966-03-03

Cemetery
Grave
Sektor 6; rząd 1; nr grobu 8
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zapal wirtualny znicz: czestochowa.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=38563&inni=0&cinki=1     
pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Peszke     
    
Alfred Peszke przyszedł na świat 14 grudnia 1899 r. Brał udział w wojnie polsko - rosyjskiej 1920/21 roku. Był związany z piechotą. Służył w Szkole Podchorążych Piechoty. W 1924 r. rozpoczął służbę w Pucku w stacjonującym tam Morskim Dywizjonie Lotniczym. Z tego przeszedł do Szkoły Lotniczej w Grudziądzu a następnie do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Tam nad Wisłą i tu nad Wieprzem był wykładowcą. Od grudnia 1935 do listopada 1937 r. znajdował się w 3. Pułku Lotniczym. Tu na poznańskiej Ławicy dowodził jedną z jej eskadr liniowych. Swoją wiedzę lotniczą zdobywał na kursie w murach Wyższej Szkoły Lotniczej w syrenim grodzie. Po jego ukończeniu znalazł się we Lwowie. Powierzono mu dowodzenie II Dywizjonem Liniowym. Dywizjon wchodził w skład 6. Pułku Lotniczego. Ostatniego dnia pokoju ( 31 sierpnia 1939 r. ) ze swoimi podkomendnymi znalazł się w składzie Brygady Bombowej.     
    
Przez Rumunię za bronią ruszył do Francji. Na ziemi francuskiej znalazł się w Polskiej Bazie Lotniczej mieszczącej się na lotnisku Lyon - Bron. Z tego przeszedł na staż do lotnictwa francuskiego. Wykonywał loty rozpoznawcze. Kiedy Francja padła ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei pełnił służbę w odradzającym się polskim lotnictwie wojskowym w służbie boga wojny, Marsa. Początkowo Alfred służył jako oficer sztabowy w Blackpool a następnie jako oficer łącznikowy w ośrodku szkolenia załóg bombowych w Bramcote. Od listopada 1941 do końca 1943 r. pełnił funkcję Senior Polish Liaisons Officera w bazie treningowej w Dumfries. Od 1944 r. do zakończenia wojny był w sztabie Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Zmarł z dala od Polski, 3 marca 1966 r. Pochowany jest w Częstochowie.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka