Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8345 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stanisław
PietruskiLista Krzystka Updated: 2013-01-12
Official Number
P-0500

Rank
polski: kpt.admistr./308 DM/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1897-07-06

Date of death
1971-02-02

Cemetery
mapa
Kraków, Rakowicka - Cmentarz Rakowicki
Wsp. 50.073303, 19.956256

Grave
kwatera HE; rząd płd; grób 7
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Informacja i zdjęcie: Oktawia Pietruska-Szarska    
Ekshumowany z początkiem listopada 2014 roku z cmentarza na ul. Opolskiej we Wrocławiu i przeniesiony do grobu rodzinnego na cmentarzu Rakowickim.     
    
Urodził się 6 lipca 1893 r. w Gródku Jagiellońskim. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Z początkiem sierpnia 1914 r. dołączył do I Brygady Legionów, gdzie służył w 1. pułku ułanów. Przeszedł z nim szlak bojowy. Po kryzysie przysięgowym jako poddany austriacki, w lipcu 1917 r., został wcielony do austriackiego 6. pułku ułanów, w którym walczył na froncie włoskim. W ramach przeszkolenia przeszedł krótki kurs na obserwatora. Po rozpadzie Austro-Węgier wrócił do Krakowa. Dowiedziawszy się o walkach o Lwów, udał się do Galicji, by wziąć udział w walkach. 17 listopada 1918 r. przedostał się do Lwowa, gdzie został wcielony do 2. eskadry bojowej, która z czasem zmieniła nazwę na 6. eskadrę lotniczą. 24 lutego 1919 r. brał udział w walce powietrznej z nieprzyjacielskim myśliwcem, która zakończyła się zmuszenie do lądowania obcego samolotu i obecnie ten fakt uznaje się za pierwsze zwycięstwo powietrzne w historii polskiego lotnictwa. 30 kwietnia załoga por. obs. Pietruski i por. pil. Franciszek Peterem otrzymała pochwałę za brawurowo wykonane zadanie przeciw Ukraińcom, w wyniku którego polska piechota zdobyła okopy wroga, a ułani zdobyli dwa działa. Latem Stanisław Pietruski został przeszkolony w pilotażu i pełnił służbę w eskadrze jako pilot. Od początku konfliktu polsko - bolszewickiego, w 1920 r., wraz ze swoją eskadrą bił się na froncie. 27 i 28 maja wziął dział w nalotach na stację kolejową Malewannaja, dzięki tej akcji lotników, polscy żołnierze zdobyli trzy pociągi pancerne.     
Za udział w walkach o niepodległość odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.    
W czerwcu tegoż r. został przeniesiony do Departamentu III Żeglugi Powietrznej MSWojsk. W późniejszym okresie otrzymał awans na kapitana.     
Po zakończeniu działań wojennych przeszedł do rezerwy z przydziałem do 2. Pułku Lotniczego. Później był oficerem rezerwowym toruńskiego 4. Pułku Lotniczego. W 1939 r. przydzielony do 4. Bazy Lotniczej, ewakuował się z nią do Rumunii, a później na Zachód. Służył w Polskich Siłach Powietrznych. W początkowym okresie jako adiutant w 306. Dywizjonie Myśliwskim, a później jako adiutant generała Ludomiła Rayskiego, który po odejściu płk Mateusza Iżyckiego, został delegat Polskich Sił Powietrznych na Środkowym Wschodzie. Stanisław Pietruski powrócił do Polski w 1947 r. Zmarł 2 lutego 1971 r. we Wrocławiu i został pochowany na cmentarzu przy ul. Opolskiej. 28 listopada 2014 r. jego doczesne szczątki, zostały przeniesione na Cmentarz Rakowicki w Krakowie.
Gallery
Fotka