Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7436 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Wacław Andrzej
RacięckiUpdated: 2013-04-26
Rank
por.obs./41 EL/

Date of birth
1909-04-14

Date of death
1939-07-07

Cemetery
mapa
Kłóbka - cmentarz parafialny
Wsp. 52.457943, 19.127763

Grave
grobowiec rodzinny
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel
Informacja i zdjęcia: ksiądz proboszcz parafii rzymskokatolickiej p. w. Św. Prokopa w Kłóbce.    
Zdj. portret.: R. Panek ze zbiorów A. Popiela.    
    
Racięcki Wacław Andrzej urodził się w m. Rybie w rodzinie Leona i Eweliny Marii Henryki (trzech imion) Racięckich (W. Grudniak).    
    
Wacław Racięcki przyszedł na świat 14 kwietnia 1909 r. Po ukończeniu nauki w Płocku gdzie zdaje egzamin dojrzałości wstępuje do Szkoły Podchorążych Kawalerii. Podchorążówka ma siedzibę w Grudziądzu. Sąsiaduje z Lotniczą Szkołą Strzelania i Bombardowania. Być może to jest powodem jego decyzji co do wyboru dalszej życiowej drogi. Kiedy zostaje mianowany na stopień podporucznika i przydzielony do pułku ułanów myśli o zmianie rodzaju broni. Czyni zabiegi o przeniesienie. "Zdradza" konie dla samolotów. Zamierzenia stają się faktem. Zostaje odkomenderowany do lotnictwa. Jest w dzisiejszym rozumieniu słuchaczem Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Przechodzi kurs aplikacyjny oficerów lotnictwa obowiązujący obserwatorów samolotowych. Jako świeżo upieczony obserwator przydzielony do pułku lotniczego. W przypadku Wacka jest to 4 Pułk. Ten stacjonuje nad Wisłą w Toruniu. Wacek jest obserwatorem w eskadrze liniowej. Napięcie w Europie potęgowane przez zbrojenie i dziabana III Rzeszy przekłada się na intensywność szkolenia załóg pułku. Wacław Racięcki w marcu 1939 r. zostaje promowany na stopień porucznika. Spędza wiele czasu na lotach. Ginie śmiercią lotnika 7 lipca 1939 r. w czasie ćwiczebnego lotu na pokładzie bombowego "Karasia". Został pochowany na cmentarzu parafialnym w miejscowości Kłóbka.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka