Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7436 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Edward Henryk
GrubaUpdated: 2013-01-24
Rank
ppor.pil./151 EM/

Date of birth
1914-01-17

Date of death
1939-07-03

Cemetery
Grave
5; 15; 10
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników..." A. Popiel    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel    
Informacja: Administracja cmentarza Pobitno.    
Zdj. portretowe Zbigniew Charytoniuk via W. Grudniak    
Link do zapalenia wirtualnego znicza: www.grobonet.erzeszow.pl/grobonet/start.php?id=detale&idg=69517&inni=0     
    
Wypadek, wspomnienia Włodzimierza Łazoryka:    
Naszym zadaniem było dalsze szkolenie młodych pilotów w zakresie walki zespołowej w kluczu. Ja jako "cel", latałem wzdłuż drogi Wilno-Lida na wysokości około 1000 metrów. Ppor. Gruba jako dowódca klucza miał za zadanie prowadzić ataki z bocznym młodym pilotem. Pierwsza walka prowadzona z bocznym - kpr. Zdzitowieckim trwała około 15 minut. Po zakończeniu ćwiczenia kpr. pil. Zdzitowiecki odleciał do lądowania, a ja z ppor. Grubą czekaliśmy na następnego pilota, którym był kpr. pil. Kawałkowski, młody dobrze zapowiadający się pilot 151 eskadry. Krążąc w rejonie masztu radiostacji wileńskiej, obserwowałem, kiedy dołączy do nas kolejny pilot. Widzę z góry jak Zdzitowiecki odleciał od Gruby w kierunku wschodnim, szykując się do lądowania. Nad południową stroną lotniska, bliżej szosy Wilno-Lida, ppor. Gruba czekając na kpr. Kawałkowskiego zaczął kręcić pętlę. Wychodząc już z pętli Gruba podleciał nad oś lotu Zdzitowieckiego, który schodził do lądowania. Jeden drugiego nie zauważył i nastąpiło tragiczne w skutkach zderzenie: ppor. Gruba próbował ratować się skokiem ze spadochronem, ale ten nie otworzył się i pilot spadł w obrębie lotniska ponosząc śmierć na miejscu; natomiast kpr. Zdzitowiecki także skoczył ze spadochronem, który otworzył się, ale opadający wrak samolotu skrzydłem zawadził nogę pilota obcinając ją tak, że spadła oddzielnie na murawę lotniska, a kpr. Zdzitowiecki doznając jeszcze dodatkowych obrażeń przez spadającą maszynę opadł na spadochronie martwy na ziemię. Roztrzaskane zderzeniem oba samoloty spadły na wschodniej stronie lotniska. Był to straszliwy pech, jeden na miliony lotów, chyba jedyny w całym istnieniu przedwojennego lotnictwa myśliwskiego.    
    
J. Pawlak, 152 Eskadra Myśliwska, cz. 1, "Skrzydlata Polska", 13/1978, s. 13.    
    
Edward Gruba urodził się w Rzeszowie 17 stycznia 1914 r. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości rozpoczyna swoją przygodę z mundurem wojskowym. Ma to miejsce w Szkole Podchorążych Piechoty. Edek zamierza pozostać w służbie zawodowej. Ta decyzja wynika z przyczyn losowych, osobistych. Wojsko ma być dla niego nie tylko szkołą samodzielności. Mianowany na stopień podporucznika służy w piechocie. Nie widzi jednak w niej miejsca dla siebie na całe dalsze życie. Decyduje się na przejście do lotnictwa. Gdy tylko nadarza się okazja melduje się z odpowiednim podaniem do swoich przełożonych. Nie czynią przeszkód. Tak więc staje się lotnikiem. Zaczyna swoje spotkanie ze spadkobiercami Ikara w Dęblinie. Przechodzi kurs pilotażu w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Jako lotnik zostaje przydzielony do jednego z pułków lotniczych. W przypadku Edka jest to 5 Pułk stacjonujący w Lidzie. Po roku w nim spędzonym zostaje odkomenderowany do Grudziądza. Uzupełnia swoją edukację lotniczą na Kursie Wyższego Pilotażu. Mając wiedzę zdobytą w Lotniczej Szkole Strzelania i Bombardowania kontynuuje swoją służbę lotniczą w jednej z eskadr myśliwskich swojego pułku. Ginie śmiercią lotnika 3 lipca 1939 r. w czasie wykonywania ćwiczebnego lotu. Zostaje pochowany w rodzinnym mieście Rzeszowie.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI