Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8473 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Karol
FiałkowskiUpdated: 2013-01-29
Rank
por.pil./Centr.Zakł.Lotn./

Date of birth
1897-07-12

Date of death
1925-07-31

Cemetery
mapa
Warszawa, Powązkowska - Powązki Stare
Wsp. 52.253356, 20.977879

Grave
kw. IV/ 5/ 15,16
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Ku czci poległych lotników..." pod red.mjr dypl.pil. M. Romeyko    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel    
"Polscy piloci doświadczalni" J. Jędrzejewski    
:Informacja i zdjęcie: www.komitetpowazkowski.home.pl/pdf/707.pdf ,     
www.infolotnicze.pl/2017/08/22/fialkowski-karol/     
    
Karol Fiałkowski urodził się w syrenim grodzie ( Warszawie ) 12 lipca 1897 r. Był uczniem stołecznego gimnazjum im. Emiliana Konopczyńskiego. Zdobywał także wiedzę poza Polską. Uczył się w Szwajcarii. Po powrocie Polski do rodzinnego miasta uczył się w szkole Wawelberga i Rotwanda. Był absolwentem I Kursów Lotniczych w Warszawie. Organizatorem tych było Polskie Towarzystwo Żeglugi Napowietrznej.     
    
W czerwcu 1919 r. ukończył szkołę podchorążych piechoty. Nie rozstawał się z lotnictwem. Był zarejestrowany w I. Lotniczym Batalionie Uzupełnień działającym w Warszawie. Od lutego 1920 do maja 1921 r. przeszedł szkolenie w pilotażu. Ukończył Wyższą Szkoły Pilotów w Grudziądzu. W sierpniu otrzymał dyplom pilota. Przez pewien czas pracował był instruktorem pilotażu myśliwskiego w grudziądzkiej Szkole. Latał jako pilot w 1. Pułku Lotniczym ( 7. Eskadra Myśliwska i 18. Eskadra Myśliwska ). W czasie jednego z lotów otarł się o śmierć. Wykonując korkociąg popełnił błąd. Poprawił go. Ale był zmuszony do awaryjnego lądowania. W 1923 r. otrzymał skierowanie do pracy w Centralnych Zakładach Lotniczych. Gdy się w nich znalazł został oddelegowany na praktykę do Francji. Po jej odbyciu wrócił Centralnych Warsztatów Lotniczych. Został kierownikiem kontroli. Współpracował z Ligą Obrony Powietrznej Państwa i Lotniczym Związkiem Młodzieży. Był redaktorem "Młodego Lotnika".    
    
Zginął śmiercią lotnika w locie nad Warszawą 31 lipca 1925 r. Tego dnia wystartował do lotu z czeskim technikiem spadochronowym. Mieli zaprezentować działanie spadochronu Guardian Angel. Polak siedział za sterami samolotu. Zadaniem Czecha było wyrzucić spadochron obciążony balastem. Wiatr niekorzystnie rozwinął czaszę spadochronu. Ta zablokowała ster samolotu. Technik niestety tego nie zauważył. Wyrzucił balast. Balast znalazł się na ogonie samolotu. Spowodował że maszyna poszła do dołu wpadając w korkociąg. Pilot nie zdołał jej wyprowadzić. Płatowiec uderzył w ziemię. Karol nie zdążył wyłączyć iskrownika. Z chwilą uderzenia nastąpił wybuch paliwa. Pilot i "pasażer" zginęli na miejscu. Karol Fiałkowski spoczął na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka