Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Mieczysław
HalickiUpdated: 2013-02-01
Rank
sierż.pil./16 EO/

Date of birth
1907-05-25

Date of death
1959-05-08

Cemetery
mapa
Kłodzko, Dusznicka - cmentarz komunalny
Wsp. 50.440654, 16.637709

Grave
Sektor A10; rząd 3; grób15
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Link do zapalenia wirtualnego znicza: klodzko.artlookgallery.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=1051&inni=0&cinki=1     
Zdjęcie: pl.wikipedia.org/wiki/Mieczysław_Halicki     
Biogram: 24klodzko.pl/polski-lotnik-francuski-partyzant-historia-pilota-mieczyslawa-halickiego-opowiedziana-przez-jego-wnuka/     
    
Halicki Mieczysław urodził się w m. Trembowla woj. Tarnopol w rodzinie Jana i Katarzyny Halickich (W. Grudniak).     
    
Mieczysław Halicki przyszedł na świat 25 maja 1907 r. w Trembowli. Uczył się w rodzinnym mieście i we Lwowie. Edukację lotniczą zaczął od szkoły lotniczej w Bydgoszczy. Po jej ukończeniu został przydzielony do 61 Eskadry Liniowej 6. Pułku Lotniczego. Z tej przeszedł do 62 Eskadry Liniowej tego samego Pułku. Następnie zaliczył służbę w 63 Eskadrze Towarzyszącej. Pod koniec lutego 1939 r. znalazł się w Warszawie w 1. Pułku Lotniczym a w tym 16 Eskadrze.    
    
W lecie 1939 r. jego Pułk i wchodząca w jego skład Eskadra wykonała rozkazy mobilizacyjne. We wrześniu 1939 r. w piątym dniu wojny została przekazana do dyspozycji Naczelnego Dowódcy Lotnictwa i Obrony Przeciwlotniczej. 10 września Mietek dostarczył drogą powietrzną rozkazy dowódcy Armii "Kraków" a nocą z 11 na 12 września dla dowódcy Armii "Karpaty"17 września 1939 r. w godzinach wieczornych rzut kołowy przekroczył granicę Polski z Rumunią. Samoloty wcześniej zostały spalone. Po przekroczeniu granicy Mieczysław trafił do obozu internowania. Z tego uciekł. Na pokładzie statku popłynął do Francji. Po drodze "zwiedził" Bejrut. 30 stycznia 1940 r. .przekroczył bramę "polskiego" lotniska Lyon - Bron. 1 marca 1940 r. udał się z kilkoma innymi lotnikami na szkolenie w Centrum Szkolenia Bombowego mające mieć miejsce na lotnisku Chateauroux - La Martinerie. 12 czerwca 1940 r. został przeniesiony do bazy Tarbes. 14 czerwca 1940 r. wrócił do punktu wyjścia to jest Chateauroux. Gdy sojusznicza nam Francja skapitulowała ewakuował się do Marsylii i dalej w stronę granicy z Hiszpanią. Żeby ostatecznie na pokładzie statku dopłynąć do Algieru. Tu już lądem dotarł do Kasablanki.    
    
Z nieznanych powodów nie podążył jak koledzy do Wielkiej Brytanii. Wrócił do Francji. Nawiązał kontakt z miejscowym ruchem oporu. Francuzi skontaktowali go z polską grupą. Kiedy ta została rozbita uniknął aresztowania. Przeszedł do innego oddziału naszych rodaków. Pozostał w niej do wyzwolenia Francji. Gdy ta odzyskała niepodległość rozpoczął służbę w Polskich Sił Zbrojnych. Podjął pracę w Polskiej Misji Wojskowej. Wrócił do Polski. Na miejsce zamieszkania wybrał Kłodzko. Zajął się praca partyjną. Dział w PPS. W marcu 1948 r. został wybrany na przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Po utworzeniu PZPR w wyniku zjednoczeniu PPS i PPR w maju 1949 r. został usunięty z funkcji przewodniczącego. Zmarł w Kłodzku 8 maja 1959 r.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka