Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8383 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Władysław
OleksikUpdated: 2013-02-03
Rank
plut.pchor.obs./Esk.Szkol nr 4 SPL Dęblin/

Date of birth
1914-04-20

Date of death
1938-07-20

Cemetery
Grave
KwateraV.; Rząd 5; Nr grobu 1
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel
Informacja: www.cmentarzeprzemysl.pl/     
"Wypadki śmiertelne w lotnictwie..." A. Popiel
Zdj. grobu: Zb. Gut via W. Grudniak    
    
Władysław Oleksik urodził się na południu Polski w Przemyślu 20 kwietnia 1914 r. Po ukończeniu w rodzinnym mieście i otrzymaniu świadectwa dojrzałości rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem. Lotniczym bakcylem zaraził się dużo wcześniej. To sprawiło, że widział swoją przyszłość między spadkobiercami Ikara. Z chwilą ukończenia Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie pozostał wierny stalowemu mundurowi. Zdobywał umiejętności obserwatora. Zginął śmiercią lotnika 20 lipca 1938 r. Tego dnia odbywał lot Breguetem XIX. Załoga miała programowo wykonać ćwiczenia strzeleckie. Władysław jak podają wybrane źródła wypadł z kabiny. Nie miał nałożonego spadochronu. Spadł i po uderzeniu z ziemią poniósł śmierć. Został pochowany w Przemyślu.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2016-11-28 Rudecka Joanna
    Informuję, że notatka została przekłamana, a ponieważ dotyczy dziadka mojego męża, chciałabym ją sprostować. Władysław Oleksik został zamordowany w Katyniu.
  • 2017-01-29 Grudniak Wiesław
    Szanowna Pani Joanno, zapewne ma Pani absolutną rację z tym, że ta notatka dotyczy innego lotnika o tym samym nazwisku i imieniu.