Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8494 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Zygmunt
ŁysekLista Krzystka Updated: 2013-03-25
Official Number
784418

Rank
polski: sierż.mech.pokł./315 DM/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1913-04-30

Date of death
2008-12-02

Cemetery
Grave
Sektor 6; rząd 1; grób 2
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Informacja i zdjęcie: Wojciech Hartung    
    
Zygmunt Łysek ur. 30 kwietnia 1913r. w Sowlinach k/ Limanowej. Wykształcenie zawodowe, Pracował w zakładzie w Żabnie k/ Tarnowa. Zmobilizowany w 1939 r. służył w lotnictwie jako obsługa naziemna {mechanik lotniczy}. Po Kampanii Wrześniowej poprzez obozy dla internowanych na Węgrzech i w Rumunii przedostał się do Francji, a po jej kapitulacji został ewakuowany do Anglii gdzie służył w 315 Dywizjonie .     
Od zakończenia wojny do 1954 roku mieszkał w Gorey w hrabstwie Wexford w Irlandii. Następnie wyemigrował z żoną - Irlandką Panell a Roark do Kanady. W oparciu o odszukane dokumenty przypuszczamy że dotarł do Montrealu statkiem Columbia, który wypłynął z Belfastu 17.04.1954 roku . W okresie pobytu w Kanadzie wielokrotnie odwiedzał swą rodzinę w Polsce. Do końca swego życia ( 2.12.2008 r) mieszkał w Cobourg-Ontario .     
Zgodnie z ostatnią wolą został pochowany w Polsce w rodzinnym grobowcu w Brzeszczach.    
Wszystkie dokumenty związane ze służbą wojskową zostały przekazane przez Zygmunta, przed śmiercią, do muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.    
    
Opracowanie Wojciech Hartung