Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stefan
PionkaLista Krzystka Updated: 2013-04-11
Official Number
P-1151

Rank
polski: por.administr./308 DM/
brytyjski: F/O

Date of birth
1903-08-06

Date of death
1976-08-11

Cemetery
mapa
Wrexham Cemetery
Wsp. 53.039423, -3.006666

Grave
Section D, gr. 9251
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
"Absolwenci Szkoły Orląt..." J. Pawlak    
Informacja: K.Grodziska, "Polskie groby na cmentarzach północnej Walii"    
Zdj. portret.: Zb. Charytoniuk    
    
Pionka Stefan urodził się w m. Świetlikowa Wola ... (W. Grudniak).
 
Comments
 • 2016-08-11 Grudniak Wiesław
  Cyt.:"Miejsce urodzenia lotnika - Bzowo." A tak bliżej ? Może powiat ?
 • 2018-01-20 Pionka Andrzej
  Stefan Pionka to stryjeczny brat mojego dziadka Stanisława Pionki. Pamiętam z opowiadań dziadka, że służył w Warszawie. Gdy wybuchła wojna brał udział w akcji internowania polskiego rządu. Żona została powiadomiona, że zginął w katastrofie lotniczej w okolicach Krakowa. Po wojnie na przełomie lat 60/70 dziadek dostał list od Stefana. Pisał, że jest w Anglii i do komunistycznej Polski nie wróci. Przysyłał paczki żywnościowe i listy. Pamiętam to jako dzieciak. Mój ojciec, w latach 50-tych został wydalony ze szkoły lotniczej w Dęblinie, z powodu 'wroga narodu" por. Stefana Pionki. Obecnie dziadek i ojciec nie żyją i jestem jedyny z tej linii Pionków. Gdy odnalazłem informacje dot promocji w 1927 r. por. Stefana Pionki w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, a potem miejsca jego spoczynku na cmentarzu w Wrexham zrozumiałem, że moim obowiązkiem jest kontynuacja pamięci o moim przodku. Dlatego, jeśli to możliwe, proszę o wskazanie mi możliwości dotarcia do informacji o por. Stefanie Pionka. "Legenda" mojego dziadka    
  pasuje do losów por. Stefana Pionki. Wypadek w okolicach Krakowa, a potem Anglia i służba w Dywizjonie 308 tzw. "Krakowskim". Będę wdzięczny za każdą wskazówkę i radę.     
  Kontakt telefoniczny: Andrzej Pionka 602 705 721.     
      
 • 2018-07-24 Pionka Piotr
  Dzień dobry,    
      
  chciałbym poprawić i uzupełnić informacje zamieszczone na stronie.    
      
  Cyt.:"Miejsce urodzenia lotnika - Bzowo." Jest to informacja błędna.    
      
  Porucznik Stefan Pionka urodził się w Policznie, obecnie jest to gmina w powiecie zwoleńskim w województwie mazowieckim.    
      
  Po ukończeniu w 1927 roku Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, rozpoczął służbę w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie skąd po roku przeniósł się do utworzonego w 1928 roku 5 Pułku Lotniczego w Lidzie, a następnie znów powrócił do 2 Pułku Lotniczego w Krakowie.    
      
  Podczas służby w 2 Pułku miało miejsce zdarzenie, które bardzo poważnie zaważyło na życiu i karierze wojskowej młodego lotnika.    
      
  Na przełomie lat 20-tych i 30-tych Pułk otrzymywał zadania kartograficzne, podczas licznych lotów wykonywano fotografie lotnicze służące później do sporządzania map. Właśnie podczas takiego ?kartograficznego? lotu samolot Potez bodajże model XXVII uległ awarii, pilot próbował awaryjnie lądować, ale podczas lądowania samolot skapotował i uległ zniszczeniu. Pilot w stopniu sierżanta zginął na miejscu, a obserwator Stefan Pionka w ciężkim stanie trafił do szpitala w którym przeszedł ciężką operację obejmującą m.in. trepanację czaszki. Po pobycie w szpitalu i rehabilitacji powrócił do służby, ale służył krótko. Na początku lat 30-tych pogłębiające się problemy zdrowotne (będące wynikiem wypadku) spowodowały jego odejście ze służby czynnej w stopniu porucznika i przejście na wojskową rentę.    
      
  Zmobilizowany w 1939 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii. Mam niepotwierdzone informacje, że służył początkowo jak nawigator w którymś z polskich dywizjonów bombowych, brał udział w nalotach bombowych m.in. na Zagłębie Ruhry. Pod koniec wojny powrócił do ?krakowskiego? ale już nie Pułku, ale Dywizjonu. W 308 DM służył jako oficer administracyjny do czasu rozwiązania Dywizjonu. Po wojnie pełniąc także służbę okupacyjną w Niemczech do końca 1946 roku.    
      
  Pozdrawiam.    
  Piotr Pionka    
 • 2018-08-11 Grudniak Wiesław
  Panie Piotrze proszę o kontakt e-mailowy. Pozdrawiam