Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8432 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jan
GawełLista Krzystka Updated: 2013-07-11
Official Number
705004

Rank
polski: plut.radiooper./300 DB/
brytyjski: F/Sgt

Date of birth
1920-06-16

Date of death
1980-02-02

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdj. portret.: listakrzystka.pl/?p=70380     
Biogram: www.polishairforce.pl/gawel.html     
    
Gaweł Jan urodził się w m. Przewrotne... ().     
    
Jan Gaweł przyszedł na świat 16 czerwca 1920 r. w miejscowości Przewrotne, która znajdowała się na północ od Rzeszowa. Po ukończeniu nauki w szkole powszechnej dalszą kontynuował w gimnazjum. Tej ostatniej szkoły nie ukończył. Pracował jako rolnik w gospodarstwie swoich rodziców. Nie służył w wojsku.     
Z chwilą zajęcia ziem polskich 17 września 1939 r. przez wojska Związku Radzieckiego znalazł się pod ich okupacją. Z historii wiemy jak wyglądało życie naszych rodaków pod rządami Moskwy. Represje nie ominęły Państwa Gaweł. Razem z rodzicami został deportowany w głąb Rosji. Trafił do okręgu archangielskiego. Tu "znalazł" dla siebie pracę przy spławianiu rzeką ściętych pni drzew. Prawdopodobnie zostałby tam na stałe gdyby nie napaść III Rzeszy na ZSRR.     
W wyniku zabiegów polityków nad Tamizą i na Kremlu a następnie dalszych kroków zapadły decyzje co do polskiego sojusznika w koalicji przeciw Hitlerowi. Na mocy układu Sikorski - Majski Polacy aresztowani w Rosji zostali objęci amnestią. Jan wyszedł na wolność w pierwszych dniach września 1941 r. W połowie listopada 1941 r. został przyjęty do Wojska Polskiego. Jeszcze w tym samym miesiącu trafił do 5 Dywizji Piechoty. Początkowo uzyskał przydział do Ośrodka Zapasowego. Tu przeszedł przeszkolenie i rozpoczął służbę wojskową jako telefonista. W sierpniu 1942 r. był ewakuowany drogą morską z Krasnowodska ( Rosja ) do Pahlewi ( Iran ). Razem z 5 Dywizją przeszedł do Iraku. Po reorganizacji Armii Polskiej na Wschodzie dalej pozostawał wśród łącznościowców. łączności. Nie zamierzał jednak z nimi wiązać swojej przyszłości. Na początku 1943 r. zgłosił chęć przejścia do służby w lotnictwie. Nie był osamotniony. Razem z podobnymi sobie ochotnikami znów na pokładzie statku przez dwa oceany ruszył do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei znalazł się w marcu 1943 r.     
Po pobycie w Blackpool rozpoczął szkolenie naziemne dla strzelców pokładowych. Odbywał je w polskiej Lotniczej Szkole Technicznej w Halton. Z tej został przeniesiony do szkoły łączności 1 Radio School w Cranwell. Ukończył w lecie 1944 r. Po krótkim urlopie został przydzielony do jednostki treningu bojowego 18 OTU w Finningley. Tu miał miejsce kurs zgrywania załóg. Bliżej końca listopada 1944 r. dostał przydział do jednostki 71 Base na stacji RAF Lindholme. W tym czasie przesiadł się z Wellingtona na Lancastera. Po ukończonym kursie na nowych bombowcach 5 lutego 1945 r. trafił do polskiego dywizjonu bojowego. Jan znalazł się w 300 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Mazowieckiej".     
Do pierwszego lotu wystartował nocą z 8 na 9 marca 1945 r. Celem było zbombardowanie Kassel. Po tym locie latał nad: Essen, Dortmund, Hanower, Norymbergę, Bochum, Bremę, Kilonię, Poczdam i wyspę Helgoland. Pod koniec wojny w maju 1945 r. latał z zrzutami żywności dla głodującej w zalanych regionach Holandii ludności cywilnej. Po wojnie brał udział w transporcie byłych jeńców z Europy ( tej po drugiej stronie Kanału Angielskiego do Wielkiej Brytanii ). Po rozwiązaniu dywizjonu na początku 1947 r. wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Do nowej, wyzwolonej Polski nie wrócił. Pozostał w Wielkiej Brytanii. Zamieszkał w Nottingham. Tu podjął pracę zawodową. Zmarł 2 lutego 1980 r. w wieku 59 lat. Pochowany został na cmentarzu w Nottingham.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI