Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8471 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stanisław Paweł
PraussUpdated: 2013-09-23
Rank
polski: inż. konstruktor lotn.
brytyjski:

Date of birth
1903-11-28

Date of death
1997-11-12

Cemetery
Grave
Rodzinny; P; 1; 1
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Informacja: Konrad Rydołowski,    
pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Prauss     
encyklopedia.pwn.pl/haslo/Prauss-Stanislaw-Pawel;3961788.html     
Link do zapalenia wirtualnego znicza:    
warszawa.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=23196&inni=0&cinki=1     
Zdj. grobu: W. Grudniak    
    
Stanisław Paweł Prauss ( brat Tadeusza Praussa dowódcy lotnictwa armii "Modlin" ) urodził się w Warszawie 28 listopada1903 r. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej uzyskując dyplom inżyniera mechanika. Będąc studentem należał do Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej. Mając ten w kieszeni pracował na wspomnianej uczelni był asystentem w Katedrze Budowy Płatowców i Mechaniki Lotu. Tu zaprojektował swój pierwszy samolot PS - 1. Następnie pracując w biurze konstrukcyjnym Państwowych Zakładów Lotniczych brał udział w pracach nad myśliwskim PZL - 1 i pasażerskim PZL - 4. To do niego należał projekt większego samolotu pasażerskiego PZL - 16. Wchodził w skład zespołu konstruktorów bombowca PZL - 23 "Karaś". Opracował na potrzeby lotnictwa wojskowego wersję płatowca rozpoznawczo - bombowego PZL - "Sum". Do niego również należały projekty bombowca nurkującego i samolotu rozpoznawczego dalekiego zasięgu. Pracę zawodową dzielił z aeroklubową. Znajdował czas na relaks. Ten polegał między innymi na loty w charakterze pilota turystycznego.    
    
Z chwilą wybuchu II wojny światowej ewakuował się jak prawie wszyscy w tamtych dni do Rumunii . Z niej przedostał się do Jugosławii i dalej do Włoch. Znalazł się na Zachodzie. Po upadku Francji udał się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei rozpoczął pracę w wytwórni lotniczej Westland. To właśnie tam zaprojektował dla samolotu obserwacyjnego "Lysander" nowe owiewki podwozia i hamulce aerodynamiczne. Był twórcą projektu środkowej części skrzydła mieszczącej wlot do chłodnic w krawędzi natarcia dla wysokościowego myśliwca Westland "Welkin". Ten sam "Welkin" otrzymał jego projektu osłonę ciśnieniową kabiny.    
    
Po skończonej wojnie do nowej Polski nie wrócił. Pozostał na emigracji. Pracował jako wykładowca budowy płatowców w Londynie na Polish Universitety College. Od 1946 r. był zatrudniony w zakładach lotniczych de Havilland. Miał okazję do prac nad odrzutowcem pasażerskim DH "Comet". W uznaniu jego fachowości przez Brytyjczyków został powołany do grupy projektującej dla Royal Air Force myśliwsko - bombowy DH "Venom"i DH "Sea Vixen" w wersji morskiej. Od 1952 r. pracował nad rozwiniętą wersją pasażerskiego DH "Comet" III. Uczestniczył w projektowaniu DH Trident. Kiedy wytwórnia de Havilland została przejęta przez Hawker Siddeley Aviation Ltd wśród zatrudnionych nie zabrakło Stanisława Praussa. Miał swój udział w projektach takich maszyn pasażerskich średniego zasięgu jak Hawker Siddeley - 135 i Hawker Siddeley - 144. Stanisław Prauss zmarł w Londynie 12 listopada 1997 r. Zwłoki zostały sprowadzone do Polski. Spoczęły w Warszawie na cmentarzu ewangelickim.     
    
Opracowanie: Konrad Rydołowski    
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2017-10-26 lotnik
    Jest pomyłka w dwóch osobach: Stanisław Paweł Prauss (inż. konstruktor, brat rodzony Tadeusza) i Stanisław Kazimierz Prauss (kuzyn Stanisława Pawła Praussa).