Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8195 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Mieczysław Józef
PopielewiczUpdated: 2013-10-01
Rank
Ppor.tech./ofic. mater.-tech. bazy portu lotn. Dęblin/

Date of birth
1915-08-14

Date of death
1941-08-16

Cemetery
Grave
Pojedyńczy
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
Sławomir Hordejuk via W. Grudniak
"Księga lotników polskich..." Zbiorowa.

Ppor. pil. Mieczysław Popielewicz (1915-1941)    
Urodził się 14 sierpnia 1915 r. w Białej Podlaskiej. Po szkole powszechnej uczęszczał do Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Józefa I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Będąc gimnazjalistą przeszedł w latach 1933-1934 wstępne przeszkolenie szybowcowe w ramach istniejącego Ośrodka Przysposobienia Wojskowego Lotniczego przy Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podl. Po ukończeniu gimnazjum w 1935 r., wzięty do odbycia służby. Absolwent III promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Warszawie (Grupa Techniczna). Wypromowany na stopień sierżanta podchorążego, służył w pionie materiałowo-technicznym Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. W 1938 r. odkomenderowany został na własną prośbę do Ośrodka Przysposobienia Wojskowego Lotniczego w Białej Podlaskiej. Przeszedł w ramach szkolenia kurs nawigatorów lotniczych i służył jako podporucznik nawig. w tym ośrodku.     
We wrześniu 1939 r. kieruje m.in. osłoną ewakuacji PWS. Następnie powraca do Białej Podlaskiej i włącza się w działania organizacji Służba Zwycięstwu Polski, a potem ZWZ-AK. Rozstrzelany 16 sierpnia 1941 r. w lesie Grabarka k. Białej Podlaskiej wraz z grupą 12 oficerów Wojska Polskiego. Po zakończeniu II wojny światowej jego prochy wraz z innymi oficerami spoczęły w kwaterze na Cmentarzu Komunalnym (starym) w Białej Podlaskiej.     
    
Źródło: Demidowicz T., ?Lotnicy Podlasia. Słownik biograficzny?, Biała Podlaska 2005, s. 201.