Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8149 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jerzy
Syrokomla-Syrokomski ps.WicherUpdated: 2013-10-18
Rank
płk pil./Żołnierz Ruchu Oporu 1939-1945/

Date of birth
1878-07-05

Date of death
1958-05-21

Cemetery
Grave
SEKTOR XVI
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Informacja i zdjęcie: www.tugrodzisk.pl/aktualnosci/groby-zabytkowe-i-upamietniajace-lokalnych-bohaterow/     
pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Syrokomla-Syrokomski     
    
Jerzy Syrokomski przyszedł na świat w Żytomierzu.5 lipca 1878 r. Uczył się w szkole powszechnej i w gimnazjum. Maturę uzyskał w Kijowie w tamtejszym Korpusie Kadetów. Studiował w Petersburgu w Mikołajewskiej Szkole Inżynieryjnej. Były to studia wojskowe. Po ich ukończeniu otrzymał awans na stopień podporucznika. Został skierowany do... saperów stacjonujących w Warszawie.Z niej w 1903 roku został odesłany do Mandżurii. Tu formował batalion kolejowy. Był też naczelnym inżynierem armii mandżurskiej w jednej z prowincji. W czasie wojny rosyjsko - japońskiej dowodził kompanią techniczną Kolei Wschodniochińskiej. W kwietniu 1906 został przeniesiony do sztabu Zaamurskiej Brygady Kolejowej. Do Warszawy wrócił na początku lutego 1907 roku. W latach 1908 - 10 dowodził kompanią saperów w Ostrołęce. W 1912 r. Został skierowany został do Petersburga do Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej . Ukończył ją otrzymując przydział do kompani aeronautycznej jako obserwator balonowy. Następnie odbył kurs pilota samolotowego w Szkole Lotniczej w Gatczynie, Po awansie 11 sierpnia 1913 roku został dowódcą oddziału lotniczego stacjonującego w Modlinie. Brał udział w I wojnie światowej. W czasie jednego z lotów na rozpoznanie został ranny i zestrzelony. Trafił do niewoli niemieckiej. Usiłował z tej uciec, próba skończyła się niepowodzeniem. Wyszedł z tej po zwolnieniu ze względu na zły stan zdrowia. W marcu był znów w Warszawie. Rozpoczął pracę w Wydziale Naukowym Komisji Wojskowej. W grudniu 1918 roku znalazł się Lublinie gdzie miał tworzyć polską eskadrę lotniczą. Po jej utworzeniu rok później w kwietniu 1919 r. rozpoczął organizowanie lotniska dla eskadry we Włodzimierzu Wołyńskim. 10 lutego 1922 roku został przeniesiony do rezerwy. Udzielał się społecznie. Publikował Jeszcze przed wybuchem wojny opublikował artykuł "Płatowiec jako wywiadowca i jednostka bojowa" . Natomiast w roku jej zakończenia zamieścił artykuł -Lotnictwo jako samodzielny rodzaj broni". Był jednym z założycieli czasopisma lotniczego "Polska Flota Napowietrzna". Gdy się ukazywało był jej redaktorem naczelnym. Z jego inicjatywy w 1919 roku w Poznaniu zostały zorganizowane pierwsze w niepodległej Polsce pokazy i zawody lotnicze. To on tworzył fundamenty pod Aeroklub Polski w Poznaniu. Udzielał się w Lidze Obrony Powietrznej Państwa w stolicy Wielkopolski.     
II wojna światowa zmieniła życie ludzi. Jerzy mieszkał nad Wisłą w okupowanej Warszawie. Był żołnierzem podziemia. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu. Pracował poza lotnictwem i wojskiem. Zmarł 21 maja 1958 roku we Wrocławiu. Po ekshumacji prochy spoczęły w grobie rodzinnym na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim pod Warszawą.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI