Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8471 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Hipolit
MikusekLista Krzystka Updated: 2013-10-21
Official Number
784021

Rank
polski: sierż.pil./302 DM/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1917-08-13

Date of death
1992-12-01

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
USA

Period
The post war period

Source
Informacja: rodzina via Grzegorz Śliżewski    
    
Postanowiłam przedstawić historię brata mojej prababci Pelagii Supernak - Hipolita Mikuska. Był on pilotem, który podczas II wojny światowej służył w 302 Dywizjonie Myśliwskim "Poznańskim".    
W 1914 roku jego rodzina została wywieziona do Rosji. Ojciec był kolejarzem i dostał skierowanie do pracy na kolei w Moskwie, matka ze swoimi rodzicami zamieszkała w Unieczy. Hipolit urodził się 13 sierpnia 1917 roku i był pierworodnym synem państwa Mikusków, a dwa dni później został ochrzczony przez księdza Ignacego Skorupko, który przyjeżdżał tam raz w miesiącu. Rodzina wróciła do Polski w 1919 roku. Osiedliła się w Dęblinie, gdzie ojciec Hipolita - Adam Mikusek pracował przed wyjazdem do Rosji. Hipolit uczęszczał do prywatnego gimnazjum. Wkrótce ujawniło się jego wielkie zamiłowanie do lotnictwa. W Dęblinie uczył się pilotażu i skakał ze spadochronem. Następnie latał w I Pułku Lotniczym w Warszawie, gdzie odbył też kurs myśliwski.    
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Od 16 czerwca 1942 roku Hipolit Mikusek zaczął służyć w 302 Dywizjonie Myśliwskim "Poznańskim". Dywizjon ten powstał w Wielkiej Brytanii w ramach porozumienia między polskim rządem na uchodźstwie i Wielką Brytanią w 1940 roku. Był to jeden z kilku polskich dywizjonów myśliwskich walczących u boku RAF ( Royal Air Force ) podczas II wojny światowej m.in. w bitwie o Anglię. Brat mojej prababci latał na samolocie Spitfire VB AA 854 WX-6. Raport bojowy opisuje zestrzelenie przez Hipolita w dniu 26 lipca 1942 roku myśliwca niemieckiego FW 190 ( Focke Wulf ), co w przypadku starcia z samolotem Spitfire było ogromnym sukcesem dla alianckiego pilota. FW 190 był najlepszym myśliwcem w czasie II wojny światowej i znacznie przewyższał klasą Spitfirea, dlatego przewaga była zdecydowanie po stronie wroga. Niestety 8 września 1942 roku młody polski pilot został zestrzelony nad Francją ( okolica Le Havre w rejonie Górnej Normandii). Dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał do końca wojny w jednym z największych obozów jenieckich Stammlager IV B niedaleko Muhlberg/ Elbe w Saksonii. Armia Czerwona wkroczyła do obozu 23 kwietnia 1945 roku.    
Ze względu na powojenną sytuację w Polsce Hipolit zdecydował się skorzystać z pomocy sojuszników angielskich i osiedlić się w Anglii, gdyż w ojczyźnie z pewnością zostałby aresztowany i uwięziony, podobnie jak wielu jego kolegów. Jesienią 1945 roku ożenił się z Angielką - Joan Armistead . Zdjęcie z uroczystości ślubnej było umieszczone w lokalnej prasie. Panna młoda miała wiązankę biało - czerwonych goździków. Przez kilka lat Hipolit pracował jako pilot. Latał w siłach powietrznych RAF do 15 czerwca 1950 roku. Miał dwoje dzieci - córkę Krystynę i syna Stefana, który także jest pilotem. Jego córka w 1970 roku wyszła za mąż za Amerykanina i zamieszkała w USA. Po pewnym czasie nakłoniła swoich rodziców do przeprowadzki do Chicago. Tam Hipolit pracował w restauracji hotelu Holiday Inn. Miał poważne problemy zdrowotne, leczył się z powodu astmy oskrzelowej. Zmarł 1 grudnia 1992 roku w Chicago i tam został pochowany na cmentarzu Interment Maryhill Cementery. Jego małżonka wróciła do Anglii, zmarła w 2009 roku. Ich syn nadal mieszka w Anglii, a córka w USA.    
I oto jest historia człowieka, który urodził się w Rosji, wychował się w Polsce, osiadł i założył rodzinę w Anglii, a swoją starość spędził w USA i tam zakończył swoje życie.    
    
Barbara Wróblewska    
    
Źródła:    
- Opowieści mojej babci    
- Archiwum domowe    
- niebieskaeskadra.pl/?control=8&id=4730     
- aircrewremembered.com/mikusek-hipolit.html     
- www.polishairforce.pl/dyw302zdj.html     
- www.polishairforce.pl/dyw302straty.html     
Gallery
Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2015-02-28 Iwona
    Bardzo ciekawe informacje. Dziękuję.
  • 2015-03-03 Grudniak Wiesław
    Bardzo nas to cieszy, że zamieszczone tu informacje są dla Pani interesujące. Gdyby Pani miała jeszcze coś do dodania, uzupełnienia to proszę o kontakt.