Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Kazimierz
KaraszewskiLista Krzystka Updated: 2013-10-31
Official Number
P-1858

Rank
polski: por.pil./309 DM/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1918-04-26

Date of death
1996-01-26

Cemetery
Grave
Rodzinny/ F; 3R
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
"Ostatni Mohikanie - XIV promocja..." Komitet Wydawniczy    
"Absolwenci Szkoły Orląt..." J. Pawlak     
"Pęknięte ogniwo" H.K. Kujawa    
Informacja i zdjęcie grobu: Jacek Karczewski    
    
Ppłk Kazimierz Karaszewski ur. 26 kwietnia 1918r. w Moskwie jako syn Kazimierza seniora i Marii. Ojciec to żołnierz wojny 1920r. oficer 12 DAK w Ostrołęce żołnierz kampanii wrześniowej, żołnierz AK i Powstania Warszawskiego gdzie walczył w stopniu majora. Kazimierz Karaszewski absolwent dęblińskiej Szkoły "Orląt", uczestnik Kampanii Wrześniowej następnie przedostał się do Francji i Anglii. Pilot 317 Dywizjonu Myśliwskiego Wileńskiego i 309 Dywizjonu Ziemi Czerwińskiej, współtwórca sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Do kraju wrócił w 1947r. Oskarżony o współpracę z brytyjskim wywiadem nigdy nie pozwolono mu zasiąść za sterami samolotu. Ożenił się z Janiną z domu Ostaszewską członkiem AK "Pielgrzym" więźniem Ravensbruck i Buchenwaldu.     
Kazimierz Karaszewski zmarł w 1996r. Wyróżniony był min. Krzyżem Kawalerskim OOP, Medalem w Obronie Wielkiej Brytanii i Francuskim Krzyżem Kombatanckim.    
    
Opracowanie: Jacek Karczewski
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2014-08-24 Kazimierz Karaszewski
    Mój ojciec chrzestny , kuzyn ojca. Człowiek wielkiego serca i humoru. Zostawił mi po sobie kilka pamiątek. Wymieniany w kilku książkach . Autor projektu sztandaru Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii