Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Konstanty
Dunin-HorkowiczLista Krzystka Updated: 2013-11-05
Official Number
P-2484

Rank
polski: ppor.bombard./1586 ESP/

brytyjski: P/O

Date of birth
1917-07-29

Date of death
1944-08-28

Cemetery
mapa
Kraków, Prandoty - Cmentarz Brytyjski
Wsp. 50.078666, 19.953851

Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. Ianna Krzystek    
Informacja i zdjęcia: Kelvin Youngs, www.aircrewremembered.com     
Zdjęcie lotnika: Aleksander Gucwa.
 
Comments
 • 2019-12-10 Gucwa Aleksander
  Konstanty Dunin-Horkawicz urodził się 29 lipca 1917 roku w miejscowości Czyta na Syberii (Rosja - Kraj Zabajkalski) Jego rodzicami byli Mieczysław i Michła (nazwana w Polsce Miła) z domu Puriń, z pochodzenia Łotyszka. Mieczysław był oficerem zawodowym, służył w 2 Dywizjonie Artylerii Konnej do 1938 r. po czym został przeniesiony do 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach, którego dowództwo objął tuż przed wybuchem wojny. Do wybuchu II wojny światowej dosłużył stopnia podpułkownika. Brał udział w obronie Modlina, za co otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. Następnie dostał się do niewoli i był więźniem Oflagu w Woldenbergu. Po wojnie odszedł z wojska.    
  Rodzice Konstantego poznali się w Rydze, gdyż tamtędy przechodził front armii carskiej, w której wówczas służył Mieczysław. W tym czasie Miła była pielęgniarką. Mieczysław i Miła pobrali się ok. 1915-1916 roku.    
      
  Konstanty urodził się w Aleksiejewsku, gdyż jego dziadek, również Konstanty, był dyrektorem carskiego odcinka Kolei Wschodnio-Syberyjskiej obejmującego kilka stacji w tamtym rejonie. Wcześniej (w latach 1890-1896) Konstanty senior pracował na kolei w Łodzi. W 1923 roku urodziła się siostra Konstantego juniora ? Wanda, po mężu Bakinowska, która na miesiąc przed śmiercią dowiedziała się od Aleksandra Gucwy, ze jej brat Konstanty nie zaginął nad Adriatykiem jak sądzono przez ponad 50 lat, ale w górach Beskidu Niskiego w Banicy (obecnie Krzywa) koło Gorlic ? zmarła 23 kwietnia 2009 r. w Warszawie.    
      
  Konstanty był człowiekiem zdolnym, inteligentnym ze zdolnościami plastycznymi (zachowały się rysowane przez niego doskonałe karykatury) i językowymi. Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kończy egzaminem dojrzalości w dniu 15 czerwca 1936 r. Po maturze wstąpił do miejscowej Szkoły Podchorążych Piechoty i jest w 31 Pułku Artylerii Lekkiej. Od 15 września 1937 r. do 30 kwietnia 1938 r. jest na drugim roku S.P.Art. w Toruniu, nie ukończył z powodu choroby, po wyzdrowieniu edukację przerwała wojna.    
      
  Wziął udział w kampanii wrześniowej, został zmobilizowany w Skierniewicach. Dostał się do niewoli, z której uciekł i przedostał się do mamy, do Kielc. Matka wyposażyła go na dalszą drogę, ofiarowując jakieś rodzinne kosztowności. W cywilnym przebraniu Konstanty przedostał się nielegalnie przez Węgry do Jugosławii, czego dowodem był list wysłany do matki ze Splitu. Następnie dostał się do Francji i tam walczył z Niemcami. Po upadku Francji, końcem czerwca 1940 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii. Przeszedł przeszkolenie, jako bombardier, na przełomie 1943/1944 był w szkole nawigatorów w 1 AOS RCAF na terenie Kanady, skąd pochodzi jedno ze zdjęć. Po powrocie z Kanady w marcu 1944 r. zostaje skierowany do 18 OTU (Odział Szkolenia Bojowego) w Bramcote. Istotą tego treningu było łączenie lotników poszczególnych specjalności w zgrane załogi. W czerwcu 1944 r. został przeniesiony do 1662 HCU, ukończył tu przeszkolenie na samolotach czterosilnikowych, a na początku sierpnia 1944 r. został przydzielony do 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Do bazy Campo Casale koło Brindisi w płd. Włoszech przybył wraz z pozostałymi członkami załogi 10 sierpnia 1944 r. W piątym kolejnym locie bojowym z zrzutem dla Powstańców Warszawskich, w drodze powrotnej do bazy został zestrzelony w Beskidzie Niskim, w miejscowości Banica, 20 km na południe od Gorlic ? zginęła cała siedmioosobowa załoga Halifaxa w dniu 28 sierpnia1944 r. Był bombardierem w załodze dowódcy ppor. pil.Kazimierza Widackiego.    
      
  W 1944 roku w Blackpool, Konstanty ożenił się ze Szkotką o imieniu Kathleen (jej nazwisko niestety nie znane). Świadkiem ich podczas uroczystości ślubnej był ppor. Kazimierz Widacki, najlepszy kolega Konstantego. Wiadomości o brytyjskim życiu i ślubie Konstantego rodzina otrzymała po jego śmierci od szkockiej przyjaciółki Konstantego i Kathleen, arystokratki Miss Doris Wilson. Rodzina korespondowała przez pewien czas z panią Wilson, niestety same listy nie zachowały się, przetrwały jedynie przesłane przez nią zdjęcia. Pani Kathleen przeżyła ogromną traumę w związku ze śmiercią Konstantego i nie chciała mieć kontaktu z jego rodziną w Polsce. Nieznana jest dokładna data ślubu, ale wedle wspomnień siostry Wandy, Konstanty i Kathleen pobrali się dosłownie kilka dni przed jego wylotem do Brindisi, skąd startowały samoloty eskadry, w którym służył i skąd wyleciał w swoją ostatnią misję. A zatem ślub mógł nastąpić na początku sierpnia 1944 roku.    
      
  Powyższy biogram został opracowany m.in. przez Marcina Malickiego, wnuka Wandy Bakinowskiej, siostry Konstantego, na podstawie rozmów z babcią i artykułu Janusza Dunin-Horkawicza ?Notatki o rodzinach Dunin-Horkawiczów i Chaszkowskich? w Biuletynie Informacyjnym ?Z Działalności Stowarzyszenia Rodu Duninów? Warszawa 2007.
 • 2020-08-28 Grudniak Wiesław
  Mam pytanie do Autorów biografii, w jakiej miejscowości urodził się Konstanty Dunin-Horkawici Czyta czy Aleksiejewsku ?
 • 2021-05-06 Gucwa Alexander
  Jest trudno ustalić konkretną miejscowość. Mam dokumenty że urodził się w Czyta a w innych dokumentach że w Aleksiejewsku.
 • 2021-08-28 Grudniak Wiesław
  Dziękuję Panie Aleksandrze. Pozdrawiam
 • 2023-08-28 Grudniak Wiesław
  Źródła:     
  "Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na zachodzie..."     
  "Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa     
  "Ku czci..." Zbiorowa     
  "Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek