Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

ZDZISŁAW
KARDASIEWICZLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
704610

Rank
polski: plut.strzel.pokł./300 DB/

brytyjski: F/Sgt

Date of birth
1914-12-05

Date of death
1944-08-30

Cemetery
mapa
Aalestrup Churchyard
Wsp. 56.692597, 9.499041

Grave
Coll Grave 961-966.
Photo of grave

Country
Dania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..."     
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Informacje i zdjęcia: Anders Straarup,     
Więcej na stronie : www.airmen.dk/a116009.htm     
Zdjęcie lotnika: Jan Pietrzak    
Zdj. w galerii: dzięki synowi W. Kardasiwewicz    
    
Kardasiewicz Zdzisław urodził się w m. Warszawa.    
Lata młodzieńcze spędził w domu rodzinnym - wyższe wykształcenie ukończył w Warszawie. Z zawodu był urzędnikiem Policji Państwowej w Warszawie.    
Służbę wojskową odbył w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie - w stopniu podoficera - przeszkalając się na strzelca samolotowego.    
Podczas Kampanii Wrześniowej 1939 roku jako członek załogi personelu latającego w dywizjonie bombowym "Łosi" brał udział w bombardowaniu niemieckich kolumn pancernych w rejonie Radomska i Piotrkowa. Po Kampanii Wrześniowej został wzięty do niewoli sowieckiej w której przebywał przez blisko dwa lata.     
Po wybuchu wojny niemiecko - sowieckiej w 1941 roku oraz układzie Majski - Sikorski st.sierż. Kardasiewicz Zdzisław został zwolniony z sowieckiej niewoli.     
Przybył do Wielkiej Brytanii z Rosji pierwszym transportem morskim w grupie 199 lotników pod koniec 1941 roku, gdzie wstąpił do Polskich Sił Powietrznych. Po ukończeniu szkolenia jako strzelec samolotowy został przydzielony do 305 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Wielkopolskiej" im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Loty bojowe rozpoczął w grudniu 1942 roku na samolotach bombowych V. "Wellington".     
Późnym latem 1943 roku po przeniesieniu 305 DB do 2-ej Grupy Bombowej i przezbrojeniu na samoloty produkcji amerykańskiej North American "Mitchell" Mk. II, st.sierż. Kardasiewicz dalej brał udział w lotach bojowych tego dywizjonu.     
W grudniu tego samego roku dywizjon został ponownie przezbrojony, tym razem w samoloty angielskie DH "Mosquito" Mk. IV.     
W tym czasie został przeniesiony do 300-go Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej" z powrotem na V. "Wellingtony". Od marca 1944 r. po przezbrojeniu dywizjonu w samoloty A. "Lancaster" zostaje przydzielony do jednej z załóg jako tylny strzelec pokładowy.    
St.sierż. Kardasiewicz należał do najlepszych strzelców samolotowych w lotnictwie bombowym. Podczas lotu bojowego na Szczecin - w nocy z 29/30 sierpnia - zestrzelił nieprzyjacielskiego nocnego myśliwca atakującego jego maszynę nad zachodnim wybrzeżem Danii. Niemiecki nocny myśliwiec typu Me-110 z III./NJG 3 w wyniku walki powietrznej został przez niego strącony do Morza Północnego na zachód od Jutlandii. Tej samej nocy plut.strzel.samolot. zginął śmiercią lotnika w bitwie powietrznej z nocnymi myśliwcami nad Jutlandią, w rejonie miasta Aalestrup w bombowcu A. "Lancaster" B1 (PA163) BH-M. Został pochowany w Aalestrup w Danii dn. 20.09.1944 r.     
Opracował Wojciech Kardasiewicz.
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2020-09-06 Jadwiga Powierza
    Jadwiga Powierza córka Czesława Kardasiewicza poszukuje kontaktu z rodziną Zdzisława Kardasiewicza ( lotnika ) , który był rodzonym bratem Czesława.    
    Proszę o kontakt na emaila