Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8202 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

STANISŁAW
KARUBINLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
793420

Rank
polski: sierż.pil./303 DM, 55 OTU/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1915-10-29

Date of death
1941-08-12

Cemetery
mapa
Hylton (Castletown) Cemetery
Wsp. 54.920478, -1.444853

Grave
War Graves Plot Section D Row 1 Grave 722.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci poległych lotników..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T. J. i Anna Krzystek    
"Lotnicy Podlasia. Słownik biograficzny" dr. Tomasz Demidowicz     
www.mysliwcy.pl/forum/watki.php?id=465     
detektorysci.pl/zdjecia-z-mazowsza/zapomniany-pilot-dywizjonu-303/     
Zdjęcie grobu: Rich Allenby, www.yorkshire-aircraft.co.uk/     
pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Karubin     
    
Karubin Stanisław urodził się w folwarku Woźniki w rodzinie Wojciecha i Sotery Karubinów (W. Grudniak).    
Stanisław Karubin urodził się 29 października 1915 r. w Woźnikach na Mazowszu. Po I wojnie światowej jego rodzice przeprowadzili się bliżej Warszawy. Państwo Karubinowie zamieszkali w okolicach Konstancina Jeziornej. Następnie przeprowadzili się do stolicy. Tu Stanisław ukończył naukę w szkole powszechnej. Odbył też szkolenie wojskowe w piechocie. We wrześniu 1933 r. uzupełnił swoją wiedzę. W czasie nauki przeszedł kurs obsługi samolotów w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Nową szkołę ukończył w czerwcu. 1936 r. Od tego roku datują się jego związki z 1Pułkiem Lotniczym. Ten stacjonował w syrenim grodzie. Rok później ukończył Podoficerską Szkołę Pilotów. Z tego miasta nad Brdą został skierowany właśnie do stacjonującego w Warszawie pułku lotniczego. Otrzymał w nim przydział do 111 Eskadry Myśliwskiej. Latał w niej do wybuchu wojny., Razem z nią wyruszył na front. 3 września 1939r. w walce powietrznej zestrzelił swojego pierwszego Niemca. Gdy się dopełnił gorzki los Polski    
w nocy z 17 na 18 września 1939 r. przekroczył granicę z Rumunią. Z niej przez Grecję udał się do Francji. Tu został skierowany został do bazy Lyon - Bron. Po przeszkoleniu na samolotach francuskich otrzymał przydział do klucza myśliwskiego. Jego klucz wchodził w skład francuskiej Eskadry Myśliwsko - Obronnej I/55 broniącej Paryża. 3 kwietnia 1940 r. w czasie bombowego nalotu zestrzelił niemieckiego Do. Po kapitulacji Francji ewakuował się z innymi polskimi lotnikami do Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei znalazł się w Blackpool. W lipcu 1940 r. przeszedł szkolenie w lotach na samolotach brytyjskich. Był jednym z pierwszych naszych pilotów, który otrzymał przydział do formowanego słynnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. Stach trafił do jego Eskadry ?A". W czasie pamiętnej powietrznej Bitwy o Wielką Brytanię powiększył swoje konto zestrzeleń. Był też jednym z pierwszych zwycięzców Dywizjonu. W czasie pierwszego lotu bojowego 303 zestrzelił Me ? 109. 5 września 1940 r. zubożył lotnictwo wojskowe Hitlera o dwa Me - 109. Dzień później pozbawił wroga bombowca He - 111. Niestety sam w czasie walki został ranny i zestrzelony. Ranny w nogę ratował się skokiem ze spadochronu. Do lotów wrócił po rekonwalescencji. Miał celne oko i pewną rękę. Wkrótce został asem myśliwskim. 5 października 1940 r. powiększył swoje konto zestrzeleń o Me - 109. Po wykonaniu pełnej tury lotów bojowych 7 marca 1941 r. odszedł do 58 OTU w Grangemouth na stanowisko pilota - instruktora. 8 kwietnia został przeniesiony do 55 OTU w Usworth. Stanisław Korubin zginą śmiercią lotnika 12 sierpnia 1941 r. w czasie lotu treningowego. Jego samolot rozbił się o stok góry Horn Crag. Został pochowany na cmentarzu Castletown koło Sunderland.    
    
Opracowanie Konrad Rydołowski
Gallery
Fotka Fotka Fotka