Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

STEFAN KRYSPIN
KĘPIŃSKILista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-1967

Rank
polski: ppor.obs./18 OTU/
brytyjski: P/O

Date of birth
1914-04-03

Date of death
1942-08-19

Cemetery
mapa
Newark-Upon-Trent Cemetery
Wsp. 53.068516, -0.798425

Grave
War Graves Plot Section M Grave 310G.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *    
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek     
Biogram: www.polishairforce.pl/kepinskis.html     
zdjęcie grobu: Shaun Noble    
    
* Kępiński Stefan Kryspin urodził się w m. Poczdam w rodzinie Felicjana i Kristiny Giustiniani Kępińskich.    
    
Stefan Kępiński urodził się w Niemczech a bliżej w Poczdamie 3 kwietnia 1914 roku. Uczył się w rodzinnym mieście i w Warszawie. W maju 1932 r. zdał egzamin dojrzałości. Jeszcze tego samego roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim ( Wydział Prawa ). Ukończył te. Powołany do wojska trafił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii mieszczącej się we Włodzimierzu Wołyńskim. Po jego ukończeniu został do przeniesiony do pułku artylerii stacjonującego w Płocku. Tu służył do września 1937 roku. Po powrocie do stolicy wrócił do nauki na studiach. Studiował poza Uniwersytetem Warszawskim w Wyższej Szkole Dziennikarstwa. Ukończył ją na rok przed wybuchem II wojny światowej. W sierpniu 1939 roku po ogłoszeniu mobilizacji został powołany do wojska. Był przydzielony do pułku piechoty wchodzącej w skład odwodu Armii "Modlin". W czasie kampanii wrześniowej 13 września znalazł się wśród obrońców Modlina. Po jego kapitulacji będąc w stopniu oficerskim ( podporucznika ). Trafił do obozu jenieckiego. Po zwolnieniu z tego wrócił do Warszawy.    
    
Niepogodzony z klęską postanowił się przedostać się do Francji. Korzystając z tego że matka była Włoszką ( pochodziła ze znanej rodziny ) zwrócił się do jej rodaków o zgodę na zamieszkanie w jej ojczyźnie. Udało się. Co więcej Niemcy nie czynili przeszkód. W listopadzie 1939 roku był w stolicy nad Tybrem. Z niej ruszył w dalszą podroż do Francji. Tu u spadkobierców Bonapartego pozostawał w obozach zbornych dla polskich żołnierzy. Na początku kwietnia 1940 roku znalazł się w polskim ośrodku Coëtquidan. Przeszedł w nim kurs obserwatorsko -łącznościowy. Tak wykształcony otrzymał przydział do pułku artylerii lekkiej. Niechęć Francuzów spowodowała że jego jednostka nie weszła do boju. W połowie czerwca dywizja została ewakuowana.. Ewakuowano ją do Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei zszedł z pokładu statku w Plymouth. Po pobycie wśród żołnierzy wojsk lądowych zgłosił się do lotnictwa. Trafił do Blackpool. 17 października 1941 roku rozpoczął szkolenie w Air Crew Training Centre ( Hucknall ). Od połowy listopada przechodził szkolenie wstępne w Torquay. 17 stycznia 1942 r. otrzymał przydział do 1 Elementary Air Navigation School w Eastbourne. Po jej ukończeniu trafił do szkoły obserwatorów 10 Air Observer School. Tu zdobywał dalsze umiejętności niezbędne dla nawigatorów. 14 lipca 1942 roku został przydzielony do 18 Operational Training Unit w Bramcote.    
    
Zginął śmiercią lotnika 19 sierpnia 1942 roku. Tego dnia Stefan wystartował do kolejnego lotu treningowego na pokładzie Wellingtona. Lot przebiegał w warunkach ograniczonej widoczności. Doszło do zderzenia ze "wzgórzem" w okolicy Chipping Camden. Załoga zginęła na miejscu. Podporucznik Stefan Kępiński został pochowany na cmentarzu w Newark - on- Trent.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI
 
Comments
  • 2016-01-24 Kepinski Andrzej
    Sp.por.pil.RAF.mgr.praw.markiz Stefan Kepinski jest moim krewnym.Wspanialy,wyksztalcony czlowiek.Jest on synem sp.prof.drhab.Felicjana Kepinskiego,znanego w Polsce i na swiecie astronoma i sp.markizy Kristiny Giustiniani de Fornetti-Kepinskiej.
  • 2016-01-25 Grudniak wiesław
    Dziękujemy za cenne informacje do biogramu ś.p. Stefana K. Kępińskiego.