Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8489 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Michał
Pielechowski



Updated: 2014-07-02
Rank
por.pil./2 PL/

Date of birth
1899-10-15

Date of death
1925-06-01

Cemetery
Grave
S-16;Rz-F; Gr-13
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Ku czci poległych lotników" pod red. mjr dypl.pil. M. Romeyko
Zdj. grobu: www.grobonet.com/jaroslaw/2/pochowany/1801019/Szwandrowicz-Stanisław     
    
Urodzony dn. 15 września 1899 r. w Jarosławiu z Jana i Marji z Mizgalewiczów, ukończył gimnazjum w rodznnem mieście, uzyskując maturę. Dn. 10 marca 1917 r. został pobrany do armii austriackiej i przydzielony do 34-go p.p.    
Do wojska polskiego wstępuje jako ochotnik dn. 2 listopada 1918 r. do 1-go p. strzelców ziemi Jarosławskiej, który następnie został przemianowany na 9-ty p. p. Na froncie dosłużył się stopnia podchorążego i otrzymał dowództwo plutonu. Po 18 miesiącach pobytu w polu został wysłany do Szkoty Podchorążych Piechoty w Warszawie, którą ukończył w stopniu podporucznika, otrzymując przydział do 39-go p.p., gdzie był początkowo młodszym oficerem, a potem dowódca kompani. W r. 1922 został przeniesiony do 50-go p.p. a w początkach 1923 r. awansował na porucznika. Jednocześnie na własną prośbę otrzymał przydział do Szkoły Pilotów w Bydgoszczy. Już w czerwcu ukończył z bardzo dobrami wynikami niższy kurs pilotażu, poczem w grudniu tegoż roku, po ukończeniu Wyższej Szkoły Pilotów w Grudziądzu, uzyskał dyplom pilota. Jako wybitny pilot pozostał w Szkole do dn. 20 września 1924 r. na stanowisku instruktora, a następnie odszedł do 2-go p. lotniczego do Krakowa, gdzie pełnił funkcję pilota w 8-ej eskadrze. W początkach 1925 r. odbył kurs strzelania i bombardowania w Grudziądzu, a po powrocie do pułku, jako specjalista otrzymał stanowisko oficera broni pułku. Zginął śmiercią lotnika dn. 1 czerwca 1925 r. na lotnisku w Rakowicach. Pochowany został na cmentarzu w Jarosławiu. Ubył świetny lotnik, zasłużony instruktor Wyższej Szkoły, któremu lotnictwo zawdzięcza, wielu doborze wyszkolonych pilotów.     
    
Ku czci poległych lotników: księga pamiątkowa: praca zbiorowa, 1933.