Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

BOHDAN
KLECZYŃSKILista Krzystka Updated: 2012-04-20
Official Number
P-0054

Rank
polski: ppłk pil./305 DB/
brytyjski: W/Cdr

Date of birth
1900-12-04

Date of death
1944-03-20

Cemetery
mapa
Newark-Upon-Trent Cemetery
Wsp. 53.068516, -0.798425

Grave
War Graves Plot Section L Grave 320A.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *    
"Polskie eskadry w latach 1918-1939" J. Pawlak    
"Księga Lotników Polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
pl.wikipedia.org/wiki/Bohdan_Kleczyński     
    
* Kleczyński Bohdan urodził się w m. Kijów, (Rosja)...    
    
Bohdan Kleczyński przyszedł na świat w Kijowie 4 grudnia 1900 r. Początkowo był związany z piechotą i artylerią. Był słuchaczem Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. Po ukończeniu w niej dwuletniego w październiku 1933 r. został oficerem dyplomowanym. Trafił do pracy w Ministerstwie Spraw Wojskowych. W tym był pracownikiem Departamentu Aeronautyki. Był wykładowcą lotnictwa Wyższej Szkoły Wojennej. 5 marca 1934 r. awansował na stopień kapitana w korpusie oficerów aeronautyki. Od listopada 1935 r. do sierpnia 1936 roku dowodził plutonem w jednej z eskadr lotniczych stacjonujących na lotnisku w Wilnie.    
    
W pamiętnym wrześniu 1939 r. znalazł się w Dowództwie Lotnictwa i Obrony Przeciwlotniczej armii "Modlin". Po kapitulacji przez Rumunię i Francję przedostał się do Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei dowodził kwietnia polskim dywizjonem bombowym Był nim 305 Dywizjon Bombowy Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tego został przeniesiony do Inspektoratu Lotnictwa. Wchodził w skład delegacji która towarzyszyła generałowi Władysławowi Sikorskiemu w podróży do USA. Odszedł ( zwolniony ) z lotnictwa w lutym 1942 r. Był attaché lotniczym przy polskiej ambasadzie w Stanach Zjednoczonych. Odwołany z tego stanowiska ponownie znalazł się w Wielkiej Brytanii. Tu został dyrektorem nauk w Wyższej Szkole Lotniczej. Zmarł 20 marca 1944 r. w szpitalu w Edynburgu.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI