Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WŁODZIMIERZ ADAM
KOLANOWSKILista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-0243

Rank
polski: por.nawig./301 DB/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1913-08-11

Date of death
1944-03-31

Cemetery
Grave
7. C. 5.
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
"Księga Lotników Polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Włodek Wawrzecki    
    
Włodzimierz Kolanowski urodził się 11 sierpnia 1913 r. W Pawłowicach spędził dzieciństwo i młodość. Tu chodził do szkoły powszechnej. Po jej ukończeniu jego rodzice przeprowadzili się w okolice Śremu. W 1926 r. Włodek rozpoczął naukę w miejscowym gimnazjum. Kończąc edukację otrzymał świadectwo maturalne. Mając to w kieszeni zdecydował się na pozostanie w wojsku. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Służył w piechocie. W chwili wybuchu wojny w pamiętnym 1939 r. zgłosił się na kurs obserwatorów lotniczych do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa. Nie było mu dane się uczyć. Razem z sobie podobnymi został ewakuowany do Rumunii.    
    
Kiedy znalazł się na Wyspie Ostatniej Nadziei po odpowiednim przeszkoleniu będąc w stopniu porucznika nawigatora trafił do polskiego dywizjonu bombowego. Latał w 301 Dywizjonie Bombowym Ziemi Pomorskiej. Brał udział w nalotach na Niemcy. Nocą z 7 na 8 listopada 1941 r. poleciał na bombardowanie Mannheim. W drodze powrotnejnz nad celu nie wrócił na macierzyste lotnisko. Załoga dostała się do niewoli. Okoliczności trafienia do niewoli niemieckiej nie są do końca wyjaśnione. Włodzimierz trafił do Stalag Luft I w okolicach Stralsundu a z tego do Stalag Luft III w Żaganiu.    
    
Uczestniczył w ucieczce z tego ostatniego w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Był jednym z niewielu jeńców którym udało się uciec. Niestety Niemcy zauważyli ucieczkę. Prawie wszystkich uciekinierów schwytano. Między tymi pojmanymi był Włodzimierz.    
    
Razem z kolegami został przewieziony do Zgorzelca. 31 marca 1944 r. razem z innymi jeńcami został zabrany z tego. Więźniowie konwojowani przez Gestapo mieli znów trafić do Żagania. Nigdy tam nie dotarli. Zostali rozstrzelani przez swoją ochronę w drodze. W oficjalnym komunikacie Niemcy podali że zginęli w czasie próby ucieczki. Dla zatarcia swojego morderstwa hitlerowcy ciała pomordowanych skremowali na cmentarzu w Legnicy. Prochy rozstrzelanych w urnach trafiły do Żagania. Trzy lata po wojnie prochy Włodzimierza Kolanowskiego i pozostałych zostały ekshumowane. Zostały pochowane na Cytadeli w Poznaniu.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI