Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

(Stuart) Karol
SzturcLista Krzystka Updated: 2015-01-06
Official Number
793776

Rank
polski: st.sierż.strzel.pokł./301 DMN/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1914-09-02

Date of death
1998-04-15

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
The post war period

Source
Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Informacja: www.deceasedonline.com/     
Zdj. portret. Sławomir Hordejuk     
Biografia: www.polishairforce.pl/szturc.html    
    
    
Karol Szturc urodził się 2 września 1914 r. w Goleszowie. Tu skończył siedmioklasową szkołę powszechną. Dalszą naukę kontynuował w Bielsku. Po czterech edukacji rozpoczął pracę zawodową w Skoczowie.    
    
Powołany do służby wojskowej, odbywał tę 2. Pułku Lotniczym stacjonującym w grodzie Kraka. Służył w nim do 1 września 1939 r. Po wybuchu wojny prawdopodobnie z Bazą Lotniczą nr 2 ewakuował się na wschód Polski. 17 września 1939 r. przekroczył granicę Polski z Rumunią. Następnie przez "zieloną granicę" za bronią ruszył do Francji. Z tej latem 1940 r. ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei zgłosił się do personelu latającego. W czasie służby w Polsce uzyskał przeszkolenie jako radiotelegrafista. Teraz na Wyspie przeszedł szkolenie w Centrum Wyszkolenia Ziemnego w Blackpool. W połowie stycznia 1941 r. został przydzielony do szkoły łączności 2 Signal School w Yatesbury. Tu został przeszkolony na radiotelegrafistę. Po ukończeniu kursu w ostatnich dniach marca 1941 r. Karol dostał przydział do 18 OTU w Bramcote. W nim odbył kurs przygotowujący do lotów na bombowcach Wellington. 4 maja 1941 r. został przydzielony do polskiej jednostki bojowej. Był nią 301 Dywizjon Bombowy "Ziemi Pomorskiej".     
    
Pierwszy lot bojowy odbył w nocy z 5 na 6 lipca 1942 r. Poleciał nad celem, którym były doki w Rotterdamie. Latał bojowo między innymi nad Kolonię, Frankfurt nad Menem i Mannheim. Po przeniesieniu 301 dywizjonu na nowe lotnisko bombardował Hanower, Duisburg, Kolonię, Brest i Hamburg. Nie zabrakło go nad Berlinem. Miał swój udział w nalocie na hitlerowskie pancerniki "Scharnhorst" i "Gneisenau" w Breście. Nie zabrakło nad Düsseldorfem. Nie wszystkie loty układały się pomyślnie. W nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 r. pod czas powrotu z nalotu na Hanower jego samolot został atakowany przez Me - 110. Uszkodzona maszyna uciekła przeciwnikowi. Nasi lotnicy gościnnie lądowali nie u siebie w Hemswell ale Docking. Nowy Rok to jest 1942 r. Szturc rozpoczął od "wizyty" 9 stycznia w Breście. Atakował znajomych to jest "Scharnhorst-a" i "Gneisenau-a". Siedem dni później nocą z 14 na 15 stycznia wystartował do swojego 23lotu bojowego. Nie wiedział, że to będzie ten ostatni. Celem nalotu był Hamburg. Na przeszkodzie stanęło uszkodzenie instalacji tlenowej. Dowódca zadecydował nad wyborem innego celu. Tym było miasteczko Cuxhaven. W drodze powrotnej z nad celu z powodu zemdlał dowódca załogi. Polski bombowy Wellington lądował nie u siebie a w bazie RAF Hibaldstow. Lądowanie nie było udane. Bombowiec zawadził o przewody elektryczne. Rozbił się i zapalił. Kilku lotnikom na pokładzie nic się stało. Natomiast dwóch zostało ciężko rannych. Jednym z nich był Karol.Karol miał między innymi skomplikowane złamanie nogi w dwóch miejscach. Trafił do szpitala. Leczenie i rehabilitacja zajęła około półtora roku. Niestety nie mógł już wrócić do latania. 12 czerwca 1943 r. został przeniesiony do Bazy Sił Powietrznych w Blackpool. Z dniem 1 października 1943 r. dostał przydział do ośrodka wyszkolenia załóg latających ACTC w Hucknall. Karol prowadził zajęcia z łączności radiowej i strzelania. Od 19 listopada 1945 r. Szturc stacjonował w Hucknall w ramach jednostki zbornej dla personelu 3 PHU. Tu przeszedł zastało go rozformowanie polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak inni polscy spadkobiercy Ikara tamtych dni wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Do powojennej Polski pod wpływami polityków z Kremla nie wrócił. Pozostał w Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1949 r. przyjął brytyjskie obywatelstwo. Zmienił także nazwisko na Stuart. Był zatrudniony w biurze konstrukcyjnym firmy "Singer". Firmę poznał w czasie praktyk gdy pozostawał w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia. Korzystając z odwilży politycznej w Polsce ( ta nastąpiła po śmierci wschodniego dyktatora Stalina ) odwiedzał swoją Ojczyzną. Zmarł 15 kwietnia 1998 r. w Nottingham. Tu został pochowany.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI    
    
Gallery
Fotka