Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8173 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stanisław
WitkowskiUpdated: 2015-04-07
Rank
szer./1 PL/

Date of birth
1916-07-18

Date of death
1945-06-25

Cemetery
mapa
Korytnica, Cm. Parafialny, ul. Wyzwolenia
Wsp. 52.416099, 21.845437

Grave
Rodzinny
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Własne: W. Grudniak dzięki uprzejmości Rodziny    
    
Stanisław Witkowski urodził się w Woli Korytnickiej w rodzinie Jana i Marianny Witkowskich. Przed wybuchem II wojny światowej został powołany do odbycia służby wojskowej. Prawdopodobnie służbę odbywał w Warszawie na Okęciu. We wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej i został oddany do pracy w gospodarstwie niemieckiego bauera w Prusach Wschodnich, pomagał jego żonie w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.    
W 1944 r. kiedy front wschodni zbliżał się do granic Polski, jego rodzice złożyli prośbę o pozwolenie na przyjazd syna do rodzinnego domu, ponieważ jego ojciec Jan jest umierający. Wniosek poparła władza terenowa( wójt).    
Z późniejszych opowieści Stanisława wynikało, że chwalił sobie pobyt u bauera, być może było to powodem tego, że Niemka zgodziła się na jego wyjazd w rodzinne strony, uzyskując stosowne zezwolenie władz niemieckich.    
Po przybyciu do rodzinnej Woli Korytnickiej, Stanisław do Prus Wschodnich już nie wrócił.    
Ukrywał się do końca wojny i był poszukiwany przez Niemców.    
24.06.1945 r. Stanisław wracał z odpustu w Pniewniku.    
W tym samym dniu Służba Bezpieczeństwa urządziła obławę na partyzantów ukrywających się w Leśnikach i na Kwaśniance.    
Stanisław w Leśnikach został wylegitymowany przez żołnierzy i polną dróżką szedł do domu w Woli Korytnickiej. W tym samym czasie wracała grupa żołnierzy z Kwaśnianki i zobaczyła idącego człowieka, prawdopodobnie uznano, że to poszukiwany partyzant, otworzono ogień, seria z karabinu maszynowego pozbawiła życia Stanisława Witkowskiego.    
Został on pochowany na cmentarzu parafialnym w Korytnicy.    
Tyle udało mi się zebrać informacji o Stanisławie Witkowski moim stryjku. Relacja oparta na opowieściach dziadka Jana Witkowskiego (Adam Witkowski).    
Stanisław Witkowski występuje w dokumentach PCK jako poległy dnia 16.09.1939 roku i pochowany dnia 1.05.1940 r. w zbiorowym grobie w m. Jeruzal (W. Grudniak).    
Gallery
Fotka