Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7688 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Ryszard
PietrasLista Krzystka Updated: 2015-12-22
Official Number
706648

Rank
polski: plut.pil.
brytyjski: Sgt

Date of birth
1921-10-24

Date of death
1990-04-23

Cemetery
mapa
Toronto, Pine Hills Cemetery
Wsp. 43.7178767, -79.2712348

Grave
Rodzinny; kw-2870, sekt-12
Photo of grave

Country
Kanada

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Info. i zdj.: Pani Aleksandra Różycka via P. Hodyra.    
    
Pietras Ryszard urodził się 24.10.1921 r. w Łodzi w rodzinie Piotra i Leokadii z domu Różycka.    
Ryszard otrzymał świadectwo dojrzałości przed wybuchem II wojny światowej. Działał w harcerstwie. We wrześniu 1939r wraz z wieloma młodymi mężczyznami uciekał na wschód. Zatrzymał się w Wilnie (obecnie Litwa).     
Przebywał tam do czerwca 1941r. Został wywieziony ostatnim transportem w głąb Rosji, prawdopodobnie na Syberię na 20 lat przymusowej pracy, tuż przed wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej. Pracował przy wyrębie lasu.     
30 lipca 1941 r. w Londynie podpisano układ Sikorski - Majski, którego jednym z punktów było udzielenie amnestii Polakom znajdującym się w sowieckiej niewoli. Pomimo utrudnień Ryszard Pietras przedostał się do sztabu Wojska Polskiego, formowanego pod dowództwem gen. Władysława Andersa i wraz z armią opuścił Związek Radziecki.     
Zgłosił się jako ochotnik do służby w lotnictwie. Okrężną drogą dookoła Afryki dopłynął do Wielkiej Brytanii. Ukończył szkołę lotniczą i został pilotem bombowca w stopniu sierżanta.     
W 1947 r zdecydował się na powrót do Polski. Opowiadał rodzinie o swych przeżyciach i rozpaczy, gdy widział w kantynie coraz więcej pustych miejsc po kolegach lotnikach. Pomimo utrudnień podjął studia medyczne. Obronił dyplom i został lekarzem internistą. Ożenił się z Janiną Płonowską.     
Pracował jako lekarz w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Mysłakowie, powiat świdnicki, woj. dolnośląskie i innych. W roku 1964 wyemigrował do Kanady.     
Dyplom lekarza został nostryfikowany i Ryszard Pietras zamieszkał i podjął pracę w szpitalu w Buffalo (USA), jednocześnie przyjmował pacjentów w prywatnym gabinecie.     
W wyniku urazu kręgosłupa, przeszedł operację usunięcia kilku kręgów. Jego żona Janina zmarła 10.09.1978r w USA (w wieku 48 lat) i została pochowana na cmentarzu Pine Hills w Toronto. Po śmierci żony mieszkał w Buffalo (USA).     
Zmarł dnia 23.04.1990r w wieku 68 lat w USA. Pochowany został w grobie żony na cmentarzu Pine Hills w Toronto, 625 Birchmount Road, Scarborough, w Kanadzie (kwatera 2870, sektor 12). Życiorys opracowano na podstawie wspomnień Aleksandry Różyckiej i Mirosława Jodko.