Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8173 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jan
PawlakLista Krzystka Updated: 2016-03-03
Official Number
794053

Rank
polski: kpr.r-oper.strzel./301 DB/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1914-11-29

Date of death
1942-07-22

Cemetery

Virtual cemetery

mapa
Morze Północne
Wsp. 54.188155, 3.867188

Grave
Morze Północne
Photo of grave

Country
Niemcy

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdj. portret.: listakrzystka.pl/?p=215640     
    
Pawlak Jan urodził się w m. Krisow (Kriesow), Niemcy w rodzinie Leonarda i Anieli Pawlaków (W. Grudniak).     
Zestrzelony z załogą w locie bojowym na bombardowanie celów w Duisburgu.    
    
"Droga życiowa ś.p. Jana Pawlaka lotnika dywizjonów: 300, 301, 302, 317"    
Jan Pawlak urodził się na terenie Niemiec w miejscowości Krissow dn. 29.11.1914 r. W tych latach rodzice Pana Jana wyjeżdżali z Polski do prac polowych do Danii i Niemiec. Pan Jan wychowywał się w miejscowości Pałcz niedaleko Fordonu (obecnie osiedle mieszkaniowe na terenie Fordonu w dzielnicy Bydgoszcz. Tutaj chodził do szkoły i spędził lata młodzieńcze.    
Dziadkowie mieszkali koło Turka w miejscowości Rudy (Wielkopolska), dokąd na początku września 1939 roku uciekła rodzina Pawlaków. W Fordonie obawiali się sąsiadów Niemców, którzy odgrażali się za postawę ojca i synów przed wojną. Jan razem z kolegą, nauczycielem Panem Gomuła z Fordonu ukrywali w piwnicy na terenie szkoły broń.     
Jan Pawlak posiadał średnie wykształcenie, pracował jako urzędnik w magistracie Gminnym w Fordonie. W sierpniu 1939 roku został powołany do wojska polskiego i udał się do Zielonki koło Warszawy, gdzie zostali powołani żołnierze z Pomorskiej Dywizji o tej specjalności którą posiadał Jan. Pani Gertruda ostatni raz widziała brata mając 6 lat (urodzona w 1933 r.), cała rodzina odprowadzała Jana na dworzec.    
Wszystkich pracowników Magistratu w Fordonie Niemcy rozstrzelali na ryku fordońskim w pierwszych dniach września 1939 r.    
Marzeniem Jana Pawlaka było zostać lotnikiem, w 1936 r. (27.10.1936 r.) Świadectwem nr 526 potwierdzono umiejętności pilota szybowcowego kat. A Jan Pawlaka po wykonaniu 47 lotów zgodnie z wymaganiami Instrukcji Szybowcowej wydanej przez Polski Komitet Szybowcowy w Szkole Szybowcowej L.O.P.P. Poznańskiego Okręgu Wojskowego L.O.P.P. w Fordonie.    
W kwietniu 1937 r. ukończył kurs radiotelegrafistów w 4 Pułku Lotniczym w Toruniu uzyskując stosowne świadectwo w dniu 17.04.1937 r.    
Jedyną korespondencją od Jana do rodziców była karta pocztowa nadana z obozu przejściowego w Rumunii, na którą ojciec szybko odpowiedział i która zachowała się w dokumentach otrzymanych po śmierci syna.     
W czasie wojny rodzina nie znała losów syna, dopiero po wojnie dotarła informacja o Jego śmierci w czasie lotu bojowego nad Holandią. Prawdopodobnie zginął nad morzem, zwłok nigdy nie odnaleziono. Informacje te rodzina uzyskała w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce.     
W tych samych latach rodzina otrzymała tzw. masę spadkową po ś.p. Janie po który do Warszawy pojechał ojciec, były to zdjęcia, dokumenty. Pieniądze, o których wspominał kurator z Londynu ojciec nigdy nie otrzymał, natomiast zobowiązany został do podpisania i potwierdzenia ich odbioru z MSZ w Warszawie. Już po otrzymaniu informacji o śmierci Jana rodzina była często "odwiedzana" przez pracowników UB, chcących się dowiedzieć o losach "ponoć" ukrywającego się syna i brata na terenie PRL."    
    
Powyższy biogram opracowała Pani Aleksandra Kolmajer na podstawie dostępnych materiałów i wspomnień Pani Gertrudy Liana z d. Pawlak w styczniu 2021 r.