Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Mieczysław Jan
LisowskiUpdated: 2016-05-14
Rank
ppłk tech. lotn.

Date of birth
1924-11-02

Date of death
2007-09-19

Cemetery
mapa
Joniec - cmenatrz parfialny
Wsp. 52.599945, 20.581093

Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Informacja: Andrzej Lewandowski    
    
Mieczysław Jan Lisowski urodził się 2.11.1924 r. w Dąbrowie Górniczej. Był uczniem gimnazjum, kiedy wybuchła II wojna światowa. Ropoczął pracę w fabryce, uczył się na tajnych "kompletach". Od 1943 r. w ruchu konspiracyjnym. Od maja 1944 r. do 20 stycznia 1945 był w oddziale partyzanckim AK "Surowiec", dowodzonym przez kpt. Gerarda Woźnicę ps. "Hardy", ukończył skrócony kurs podchorążych. W partyzantce miał pseudonim "Burza". Brał udział w dwudniowej bitwie pod Harbutowicami i Gościbiem na Podkarpaciu. za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny powrócił do domu rodzinnego. W marcu 1945 . został powołany do służby w LWP. Udało mu się uzyskać przeniesienie z artylerii do lotnictwa, którym fascynował się od dzieciństwa. Pozostał w lotnictwie wojskowym, pełniąc słuźbę do 1975 r. Nastęnie do 1982 r. pracował w lotnictwie cywilnym. W 1983 r. podjął pracę w Nadleśnictwie Spała, gdzie do 1995 r. był kustoszem Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy. Pod wpływem brata Stefana Pawła Lisowskiego, profesora artysty rzeźbiarza, zainteresował się rzeźbą. Po przejściu na emeryturę powrócił też do malowania i poezji, czym amatorsko zajmował się w czasie pracy zawodowej w lotnictwie. Pozostawił liczne prace malarskie, rzeźbiarskie i wiersze. Najokazalsze dzieło to drewniany Kościół Polowy AK w Spale z drogą krzyżową w formie kapliczek. Pod koniec życia mieszkał i tworzył w Zawadach k. Jońca (pow. płoński). Był członkiem Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Zmarł 19.IX.2007 r . Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Polowej WP w Warszawie, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Jońcu.    
    
    
    
Fotografia M. Lisowskiego: Sławomir Zembrzuski via Andrzej Lewandowski    
    
Fotografie grobu: Andrzej Lewandowski
Gallery
Fotka Fotka
 
 
Comments
 • 2016-09-19 Grudniak Wiesław
  Czy można po kontakcie z Rodziną ustalić funkcję - pilot, obserwator, of. techn. ... - śp. M.J. Lisowskiego ?
 • 2018-11-20 Marek Boniecki
  Miałem przyjemność poznać Pana Mieczysława wykonałem kilka prac grawerskich dla Niego, to był uroczy, dobry człowiek aktywny do końca. Pamiętam medale dla Jego wnuka które robiłem z pięknymi Jego tekstami, tablicę dla śp bosmana Józefa Szachowicza członka dowództwa załogi ORP Błyskawica i wiele innych. Byłem z nim zaprzyjaźniony. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.
 • 2020-04-18 Katarzyna Kuszewska
  Ja znałam Go jako dzieciak ze Spały. Ogromne poczucie humoru, naturalność, otwartość. I te pomysły! I ten talent. Moja Mama prowadziła sklep z pamiątkami, dodam, że mieścił się w piwnicy hotelu i rury kanalizacyjne biegły pionowo po ścianie, szpecąc sklep. Pan Mieczysław popatrzył i wyszedł. Przyszedł na drugi dzień, obłożył je gipsem i gazetami. Potem pomalował i wyszedł... brzozowy zagajnik... piękny! Nawet czasem szumiał... ;)    
      
  Pan Mieczysław miał nieprawdopodobny kontakt z ludźmi, małymi, dużymi i psa miał - nazwał go Ogryzek :)    
      
  I rzeźbił, malował i uczył innych. Gawędził, zachęcał i był. W Spale znali Go wszyscy. I nadal znają.     
      
  Piękny Człowiek.