Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8494 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Józef
ApanasewiczLista Krzystka Updated: 2017-07-25
Official Number
780640

Rank
polski: chor.r-oper./304 DB/

brytyjski: W/O

Date of birth
1902-07-04

Date of death
1980-07-09

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Informacja, zdjęcia i biogram: Dominik Kościelny     
Zdj. grobu: pl.billiongraves.com/grave/Józef-Apanasewicz/11517208    
    
Chor. Józef Apanasewicz (ur. 4.07.1902- zm. 9.07.1980) Już w młodym wieku bierze czynny udział w walkach z bolszewikami w 1920 r. Służbę lotniczą rozpoczął w 1. Pułku Lotniczym w Warszawie w 1928 r., w sekcji radia. Następnie został szefem plutonu Radia i na tym stanowisku zastała go II wojna światowa. Po zajęciu Kraju przez wroga, opuścił Polskę i przez Rumunię i Francję dostał się do Anglii. We 09.1940 r. dostał przydział do 304. Dywizjonu Bombowego, do załogi bojowej jako radio-operator. Przez trzy lata pobytu w Dywizjonie wykonał ponad 50 lotów operacyjnych. Niebezpieczeństwo dla załogi rozpoczynało się od chwili startu aż do momentu lądowania samolotu. Wielokrotnie samolot Józia wracał pełen dziur od pocisków artylerii p.-lot lub nocnego myśliwca. Kiedy wracając znad Lubeki samolot jego został zaatakowany przez myśliwca Ju 88 i czterech członków załogi odniosło ciężkie rany z dużym spokojem sprawował obowiązki sanitarne, niosąc pomoc kolegom. Za czyny bojowe został odznaczony Orderem Virtuti Militari V. Klasynr 09202 , 4-krotnie Krzyżem Walecznych i DFM. W roku 1944 został przeniesiony do Sztabu Naczelnego Wodza do prac specjalnych i organizacyjnych. Po odejściu ze służby osiedlił się w Anglii i pracował w zawodzie cywilnym. Zmarł w szpitalu w Croydon pod Londynem, jego prochy przewieziono do Polski.Został pochowany na Cmentarzu Parafialnym Parafii Św. Szczepana w Raszynie, al. Topolowa.     
 
Comments
  • 2018-07-09 Grudniak Wiesław
    Cmentarz ten należący do parafii św. Szczepana w Raszynie położony jest w granicach miejscowości Michałowice - gmina, pow. Pruszków.