Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8476 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Romana
WalLista Krzystka Updated: 2017-08-02
Official Number
P-8501

Rank
polski:ppor.of.admin./Nevton/

brytyjski: S/O, administrative officer

Date of birth
1919-07-26

Date of death
2012-09-22

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
USA

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Informacja, zdjęcia: Krzysztof Michalski    
    
Romana Anna Wal zd. Hantykiewicz urodziła się 26 lipca 1919 r. w Warszawie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Białymstoku.     
W czerwcu 1940 r. za działalność w ruchu oporu została aresztowana i zesłana do łagru w Tobolsku na Zachodniej Syberii. W 1942 r. w Uzbekistanie wstąpiła w szeregi Armii Andersa. W marcu 1942 r. została ewakuowana na Bliski Wschód. W 1943 r. została wcielona do Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet(WAAF) w Wielkiej Brytanii. Po ukończonym kursie rekruckim , a następnie kursie oficerskim służyła jako oficer administracyjny w Szkole Pilotażu Podstawowego 16/P/S.F.T.S.w Newton. Zdemobilizowana w 1946 r. w stopniu podporucznika (SectionOfficer). Po wojnie zawarła związek małżeński z por. pil. Romanem Walem.W 1951 r. wyemigrowała z mężem i córką do Toronto w Kanadzie. W lipcu 1958 r. wraz z rodziną przeprowadziła się do Seattle w USA. Przez 20 lat pracowała w King CountyLibrary System w Issaquash. Aktywnie uczestniczyła w działalności Domu Polskiego w Seattle. Zmarła 22 września 2012 r. w Issaquash. Oznaczona m.in. Krzyżem Zesłańców Sybiru.    
    
Opracowanie: Krzysztof Michalski    
Źródła:    
1.The Seattle Times Obituary    
2.Dignity. Sunset Hill Memorial    
3.Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii- Tadeusz Krzystek