Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8241 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Wiktor Adam
KarczewskiUpdated: 2017-08-21
Rank
Kpt. obs./MDL/

Date of birth
1895-11-11

Date of death
1923-10-06

Cemetery
Grave
Rodzinny
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
Informacja : Dominik Kościelny.    
"Ku czci poległych lotników..." pod red. mjr dypl.pil. M. Romeyki    
SP-1/94    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel    
Zdj. grobu: W. Grudniak     
    
Wiktor Karczewski przyszedł na świat 17 listopada 1895 r. Uczył się w Inowrocławiu i w Szamotułach. Po wybuchu I wojny światowej służył w armii niemieckiej. Był saperem. Walczył o ile można użyć tego zwrotu na froncie niemiecko - francuskim. W latach 1917 - 1918 przeszedł kurs obserwatora samolotowego. Po zakończonej wojnie od 5 stycznia 1919 r. rozpoczął służbę w Wojsku Polskim. 17 lutego 1919 r. będąc sierżantem obserwatorem znajdował się w szeregach 1. Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej.    
    
Razem z Eskadrą brał udział w działaniach wojennych wojny polsko - ukraińskiej ( Galicja Wschodnia ). Nie brakowało go wojnie polsko - rosyjskiej ( front litewsko - białoruski ). 27 września został zestrzelony żołnierzy Armii Czerwonych. Uniknął niewoli i śmierci. Przedostał się do swoich. 15 grudnia drugi został zestrzelony. Znów udało się szczęśliwie wrócić. Wrócił ( palce ) w amputacji. Nie odszedł z lotnictwa. Po wojnie w stopniu kapitana otrzymał przydział do 3. Pułku Lotniczego. Stacjonował w Poznaniu. 14 czerwca 1923 r. został wykładowcą w Szkole Obserwatorów i Strzelców Lotniczych. Placówka znajdowała się w grodzie Kopernika, w Toruniu. Zginął śmiercią lotnika nad Zatoką Pucką 6 października 1923 r. Spoczywa na cmentarzu w Chełmcach.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI