Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Franciszek
BekasiakUpdated: 2017-08-27
Rank
kpr.naderm.pil./34 EL/

Date of birth
1914-11-10

Date of death
1937-06-05

Cemetery
Grave
sektor XII, rząd 32, grób 33
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników..." A. Popiel    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel    
Informacja, zdjęcia i biogram: Dominik Kościelny     
polski-cmentarz.pl/szamotuly/grobonet/start.php?id=wyniki     
Zdj. portret.: R. Panek ze zbiorów A. Popiela     
Link do zapalenia wirtualnego znicza:     
szamotuly.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=4979&inni=0&cinki=1    
    
Kapral nadterminowy pilot Franciszek Bekasiak (ur. 10.11.1914- zm. 05.06.1937 w m. Szamotuły). Po ukończeniu szkoły powszechnej wstąpił do Przysposobienia Wojskowego Lotniczego, kończąc w ośrodku Lublinek koło Łodzi kurs podstawowego pilotażu. Po kursie zgłosił się jako ochotnik do odbycia służby wojskowej i został przydzielony do 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu. Tu ukończył kurs pilotażu, a następnie kurs wyższego pilotażu w Lotniczej Szkole Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu i po powrocie do pułku pełnił służbę w 34 Eskadrze Liniowej. Jako bardzo zdyscyplinowany żołnierz i dobry pilot został awansowany do stopnia kaprala i po ukończeniu szkoły zasadniczej pozostał w wojsku jako podoficer nadterminowy. Żywo interesował się też sportem i wiele czasu poświęcał na uzupełnienie swego wykształcenia w zakresie szkoły średniej, co miało mu w przyszłości umożliwić starania o skierowanie do Oficerskiej Szkoły dla Podoficerów w Bydgoszczy, do czego zachęcali go przełożeni. Zginął śmiercią lotnika 05.06.1937 r. o godzinie 1.00 w Baranowie, powiat Śrem, wraz z kpt. obs. Janem KLUZĄ w czasie nocnego lotu ćwiczebnego na samolocie Potez XXV. Pochowany na Cmentarzu Parafialnym Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Bpa w Szamotułach, ul. Cmentarna, sektor XII, rząd 32, grób 33.
Gallery
Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2020-06-05 Grudniak Wiesław
    Dominiku, w biogramie wkradł się błąd, w Bydgoszczy była Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Czy wyrażasz zgodę na edytowanie tego zapisu ? Pozdrawiam
  • 2020-06-05 Rafał Bolczyk
    Chodzi zapewne o Szkołę Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy.
  • 2020-06-05 Rafał Bolczyk
    Błędnie podano również nazwisko lotnika, który również poległ, powinno być Kulza.