Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Witold
LetowtLista Krzystka Updated: 2018-01-05
Official Number
P-1350

Rank
polski: ppłk of.med./306 DM/
brytyjski: S/Ldr

Date of birth
1896-01-02

Date of death
1973-12-06

Cemetery
Grave
Rodzinny
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdj. portret.: internet    
    
Letowt Witold urodził się w folwarku Krasowszczyzna, gm. Iwje, pow. Lida, woj. Nowogródek w rodzinie Stanisława i Eweliny (W. Grudniak).    
Wspomnienia zredagował: Krzysztof Michalski    
    
Ś.P. Ppłk Dr Witold Letowt    
    
Wśród różnych przeżyć, których los nam nie szczędzi, na szlaku naszej wędrówki, coraz częściej żegnamy naszych Kolegów, z którymi byliśmy związani węzłami koleżeństwa i przyjaźni przez długie lata wspólnej służby w lotnictwie.    
Ppłk dr Witold Letowt rozpoczął swoją służbę w lotnictwie w 1926 roku, w kresowym 5 pułku lotniczym, jako naczelny lekarz pułku. Jako kresowiak cenił sobie ten przydział do pułku lotniczego , gdzie spotkał wśród personelu pułku większość kresowiaków. Od pierwszej chwili pobytu w pułku wykazał wielki zapał i chęć latania i nie pominął żadnej okazji w tym kierunku. Jako lekarz nie szczędził czasu i trudu by przyjść potrzebującym z pomocą. Jakkolwiek spełniał swoje obowiązki lekarza rzetelnie i sumiennie , to jednak czuł się zawsze lotnikiem i oficerem, co z dumą podkreślał jako dodatkowy zaszczyt i honor.    
Nie długo trzeba było czekać by stał się na terenie pułku postacią popularną i lubianą przez kolegów i wszystkich, którzy z nim się zetknęli. Zawsze wesoły, lubiący humor i żart, miał specyficzny prosty i bezpośredni sposób podejścia do ludzi. Swoim humorem i dowcipem zdobył sobie przyjaźń i szacunek , a w uznaniu otrzymał przydomek "Kopiejka" i tak wszyscy Go wołali. Przetrwał w 5 pułku wszystkich dowódców od płk Kossowskiego aż do płk. Garbińskiego. W 1936 roku został przeniesiony do Szkoły Podchorążych w Dęblinie. Po przybyciu do Anglii pełnił nadal obowiązki lekarza. Po zwolnieniu z czynnej służby osiedlił się w Leicester gdzie do ostatnich chwil pracował jako lekarz. W życiu miał wiele ciężkich chwil, a największym ciosem była dla niego utrata dwojga dzieci- córki i syna, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim.    
W czasie kiedy już czuł się ciężko chory, na prośbę kolegów zjawił się w 1972 roku na Zjeździe Koleżeńskim "Piątaków". Zdobył się jeszcze z wielkim trudem na wygłoszenie przemówienia do zebranych, ale po skończeniu wyznał w tajemnicy jednemu z kolegów, że to było Jego ostatnie przemówienie i spotkanie w gronie kolegów. Jako lekarz dobrą postawił diagnozę , gdyż było to naprawdę ostatnie spotkanie.    
    
Tadeusz Lewkowicz    
płk obs.    
 
Comments
 • 2018-01-27 Letowt-Vorbek
  Najbliższa rodzina moja, to mój stryj: ur. się w Krasowszczyźnie k. Lidy w rodzinnym folwarku, parafia Iwje.    
  W Anglii otrzymał od prezydenta Augusta Zaleskiego stopień pułkownika lotnictwa. Genealogia tego rodu w polskiej historiografii zaczyna się ok. 1220r w Księstwie Rugii na Pomorzu, w Wilnie od 1593r. W Wikipedii angielskiej jest pod pisownią Lettow, Lettow-Vorbe(c)k.     
 • 2018-01-30 Grudniak Wiesław
  Dziękujemy za komentarz. Chętnie bym widział zdjęcie grobu ś.p. Witolda Letowta. Pozdrawiam.
 • 2018-01-30 Michalski Krzysztof
  Zdjęcie grobu pod poniższym linkiem. Pozdrawiam    
      
  nieobecni.com.pl/index.php?s=grob
 • 2018-02-04 Grudniak Wiesław
  Dziękuję.