Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7672 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

STANISŁAW JAN
LITAKLista Krzystka Updated: 2012-06-18
Official Number
P-1725

Rank
polski: por.pil./316 DM/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1918-01-03

Date of death
1945-03-05

Cemetery
mapa
Eindhoven (Woensel) General Cemetery
Wsp. 51.455409, 5.481759

Grave
Plot RR Grave 43.
Photo of grave

Country
Holandia

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie grobu: Paul Moerenhout    
    
Litak Stanisław Jan urodził się w m. Oświęcim...    
    
Stanisław Litak urodził się 3 stycznia 1918 r. w Oświęcimiu. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości stanął przed wyborem drogi życiowej. Wybrał wojsko, bliżej karierę zawodowego wojskowego w lotnictwie. Zaczął ją od egzaminów w Szkole Podchorążych Lotnictwa. Przeszedł także trzymiesięczny kurs podchorążych rezerwy w jednym z pułków piechoty. W Dęblinie trafił do grupy początkujących. Do chwili wybuchu wojny uzyskał przeszkolenie podstawowe i w zakresie akrobacji samolotowej. W czasie nauki tej ostatniej uległ wypadkowi. Rozbił samolot a sam uszkodził kręgosłup. Trafił do szpitala. Leczył się do wybuchu wojny.    
    
Nie jest znany jego los w pamiętnym wrześniu 1939 r. Istotne jest że znalazł się we Francji. Tu wstąpił do odradzającego się polskiego lotnictwa w służbie Marsa. Stanisław znalazł się w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa Lyonie. Niestety mimo takiego miejsca nie otrzymał przydziału do jednostki bojowej. 18 czerwca 1940 r. razem z sobie podobnymi ewakuował się na zachód Francji. Aby po tygodniu zaokrętować się na statek płynący do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei znalazł się 27 czerwca. Początkowo przebywał w obozie w okolicy Liverpoolu. Z tego został przeniesiony do Kirkham a następnie do Weeton. W tym ostatnim miejscu swojego pobytu uczestniczył w kursie uzupełniającym dla podchorążych lotnictwa ostatnich przedwojennych roczników SPL. Kurs ten ukończył 7 października 1940 r. Później przebywał w Bazie Sił Powietrznych w Blackpool.    
    
Zapoznawanie się z tym czym dysponowali Brytyjczycy rozpoczął 21 stycznia 1941 r. w 15 Elementary Flying Training School w Carlisle. Był tam do 19 kwietnia tego samego roku. Aby od 24 maja do 16 sierpnia 1941 r. zdobywać wiedzę w 8 Service Flying Training School w Montrose. Tak edukowany do 2 Air Gunnery School w Dalcross. Latał tam holując rękawy. W czasie tego pobytu 1 marca 1942 r. otrzymał promocję na stopień podporucznika. 24 marca 1942 r. przydzielony został do 58 Operational Training Unit w Grangemouth. Była to jednostka szkolna przeznaczona dla przyszłych pilotów myśliwców. Po ukończeniu kursu, 27 maja 1942 r. trafił do polskiego dywizjonu myśliwskiego. Był nim 316 Dywizjon Myśliwski "Warszawski". Od 16 września do 16 października 1942 r. przebywał w Cosford, uczestnicząc w kursie uzupełniającym. W czasie służby u "Warszawiaków" brał udział w lotach patrolowych na zwalczanie latających bomb V - 1. Miał okazję z innymi pilotami unieszkodliwić taką. 2 sierpnia 1944 r. odszedł na odpoczynek bojowy do 1 Delivery Flight w Croydon. Stach i jemu podobni piloci dostarczali samoloty z fabryk i warsztatów do jednostek liniowych. 28 października 1944 r. powrócił do swojej dawnej jednostki. Brał udział między innymi w lotach bojowych nad III Rzeszę. 5 marca 1945 r. wystartował do kolejnego lotu. Nie wiedział, że z niego już nie wróci. Stanisław eskortował bombowce mające za cel koksownię w Gelsenkirchen. Po przekroczeniu Renu meldował uszkodzenie silnika. Więcej, że decyduje się opuścić samolot. Będzie skakał. Nie wyskoczył. Samolot się rozbił w okolicy Helmond ( Holandia ). Stanisław Litak spoczął na cmentarzu w holenderskim Eindhoven.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI