Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8432 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Kazimierz
JaklewiczLista Krzystka Updated: 2020-04-06
Official Number
P-1434

Rank
polski: mjr obs./305 DB/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1907-11-28

Date of death
1982-04-07

Cemetery
mapa
Sopot, Malczewskiego - cmentarz katolicki
Wsp. 54.449565, 18.550688

Grave
Rodzinny; B5; B; 21
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Info. i zdj. grobu: Z. Dudek    
Link do zapalenia wirtualnego znicza: sopotparafialny.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=3028&inni=0&cinki=1     
    
Kazimierz Jaklewicz przyszedł na świat w Sosnowcu 28 listopada 1907 r. Przygodę z wojskiem rozpoczął od... Szkoły Podchorążych Piechoty ( Ostrów Mazowiecka ). Był absolwentem kursu aplikacyjnego obserwatorów balonowych w Toruniu. 15 kwietnia 1932 r. został przeniesiony z korpusu oficerów piechoty do korpusu oficerów aeronautycznych. Trafił do 1 batalionu balonowego. W marcu 1933 r. został mianowany na stopień porucznika w korpusie oficerów aeronautycznych. Służył w 6. Pułku Lotniczym, 64. eskadra liniowa. ( Lwów ). To tu awansował na stopień kapitan ze starszeństwem z dniem 19 marca 1939 roku. Brał udział w kampanii wrześniowej. 2 września brał udział w bombardowaniu niemieckiej kolumny pancernej na szosie Częstochowa ? Kłobuck. Pięć dni później dowodził atakiem na podobne zgrupowanie w innym miejscu. W drodze powrotnej jego samolot ( bombowy ?Karaś" ) został zaatakowany przez Me ? 109. Niemiec miał pecha. Strzelec polskiego bombowca pozbawił III Rzeszę jednego myśliwca. 14 września Kazimierz dowodził atakiem na kolumny pancerne w rejonie Rawy Ruskiej. Tego samego dnia powierzono mu dowodzenie 65. eskadrą bombową. 18 września 1939 r. przekroczył polsko-rumuńską.    
    
Z Rumunii przedostał się do Francji. Po jej kapitulacji znalazł się na Wyspie Ostatniej Nadziei. Tu przeszedł szkolenie w 18 OTU ( Bramcote ). Od 15 marca 1941 roku służył w polskim w 305 Dywizjonie Bombowym. Latał jako nawigator. W tym marcu został mianowany na stopień majora. W czasie powrotu z bombardowania Bremy ( 19 czerwca ) jego samolot został strącony nad Holandią. Czterech z sześciu członków załogi się uratowało skokiem na spadochronach. Na ziemi dostali się do niewoli. Między pojmanymi był Kazimierz. Do końca wojny przebywał w obozie jenieckim w Żaganiu. Po wyzwoleniu wrócił do Wielkiej Brytanii. Był słuchaczem w Wyższej Szkole Lotniczej. Nie rozstawał się z lotnictwem. Służył w Kwaterze Głównej 1 Grupy RAF. W 1947 roku wrócił do Polski. Pracował poza lotnictwem. Został zdemobilizowany w stopniu podpułkownika nawigatora. Zamieszkał w Sopocie. Udzielał się społecznie. Zmarł 7 kwietnia 1982 roku w Spocie, tu został pochowany.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI