Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Czesław
RejmanUpdated: 2020-12-17
Rank
mjr pil./10 plm Łask/

Date of birth
1943-03-27

Date of death
2015-03-22

Cemetery
mapa
Ostrówek, Cmentarz Parafialny
Wsp. 51.370906, 18.316531

Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Info. i zdj.: Jan Pietrzak    
Lit.:    
- Malinowski Tadeusz, "Mistrzowie walki powietrznej", Warszawa 1977;     
- Kolad-Rejman Ryszarda, "Pamięci mjr. Czesława Rejmana", >Skrzydlata Polska< 2015, nr 5, s. 62;     
- Pietrzak Jan, "Pamiętamy o naszym mistrzu walki powietrznej", >Nad Wartą    
Weekend< 2016, nr 241, s. 14.     
    
MISTRZ WALKI POWIETRZNEJ    
Kapitan pil. Czesław Rejman był najlepszym pilotem myśliwskim w latach siedemdziesiątych.    
Po przejściu w stan spoczynku zamieszkał w Sieradzu, utrzymując kontakty z lotniczą bracią.    
    
"Gdy gratulowałem kpt. pil. Czesławowi Rejmanowi ponownego sukcesu - w dniu zakończenia zawodów, uśmiechnął się przyjaźnie, silnie uścisnął podaną mu dłoń i powiedział: - "Cieszę się z wyników, które uzyskałem na zawodach. Mój sukces jest także sukcesem całego zespołu zabezpieczającego. Cieszę się ponadto, że obroniłem tytuł, który wraz z pucharem przez następny rok pozostanie w moim pułku" (10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku - prz. JP). Jakie miejsce zajmował kpt. pil. Czesław Rejman w poszczególnych konkurencjach zawodów rozegranych w 1976 r.? Otóż w walce z celem powietrznym przy prędkości naddźwiękowej w stratosferze zdobył zdecydowanie pierwsze miejsce. W przechwyceniu celu powietrznego w nocy uzyskał równorzędne wyniki z kpt. pil. Markiem Kotem. Z kolei w przeprowadzonej walce z celem powietrznym na małej wysokości znalazł się wśród zawodników, którzy uzyskali najwyższe noty punktowe. W dwóch następnych konkurencjach, czyli w szturmowaniu celów naziemnych przy użyciu bomb i rakiet, uzyskał zdecydowane zwycięstwo. Tylko jeden raz - w rozpoznaniu celów naziemnych - zajął miejsce drugie. Natomiast w konkurencji teoretycznej uplasował się ponownie na miejscu pierwszym. Tytuł Mistrza Walki Powietrznej zdobył przewagą 510 pkt. nad pilotem, który zajął miejsce drugie! Tak Tadeusz Malinowski, wieloletni redaktor >Skrzydlatej Polski< opisał w swojej książce "Mistrzowie walki powietrznej" drugie już zwycięstwo indywidualne kpt. pil. Czesława Rejmana.    
Przyszły mistrz walk powietrznych urodził się 27 marca 1943 r. we wsi Rybka, na prastarej Ziemi Wieluńskiej. Od najmłodszych lat zafascynowany był lotnictwem i lataniem. W 1961 r. ukończył Technikum Rolnicze w Sędziejowicach. Swoją przygodę z lataniem rozpoczął już w wakacje tego roku od zgrupowania w Ligocie Dolnej, gdzie ukończył podstawowe szkolenie szybowcowe. Z dniem 11 listopada 1961 r. rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Radomiu. Szlify oficerskie i stopień ppor. pilota otrzymał 6 grudnia 1964 r. w >Szkole Orląt< w Dęblinie. Warto dodać, że w tym samym roku promowany był Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotychczas jedyny polski kosmonauta, a od 1984 r. Honorowy Obywatel Miasta Sieradza. Jeszcze w trakcie nauki w >Szkole Orląt< Czesław Rejman uzyskał w Centrum Szybowcowym Aeroklubu w Lesznie III klasę pilota szybowcowego.     
Po ukończeniu szkoły oficerskiej został skierowany do 13. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który stacjonował wówczas w Leźnicy Wielkiej koło Poddębic. W pułku tym dał się poznać jako bardzo dobry pilot. W bardzo krótkim czasie zdobywał kolejne klasy pilota myśliwskiego, by w 1967 r. otrzymać I. klasę pilota myśliwskiego. W 1966 r. brał udział w pamiętnej defiladzie lotniczej z okazji 1000-lecia państwa polskiego.     
W 1970 r. otrzymał przydział do 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku, który to pułk przezbrajał się wówczas na samoloty naddźwiękowe MiG-21. Po przeszkoleniu na tych samolotach - jako jeden z pierwszych w Polsce - w nowym pułku też dał się poznać jako świetny pilot myśliwski. W 1973 r. wraz z zespołem, którym dowodził kpt. pil. Czesław Woźniak został mistrzem walki zespołowej na samolotach MiG-21. Opanowawszy do perfekcji kunszt pilotażu, ale także strzelanie powietrzne i do celów naziemnych z powodzeniem startował w kolejnych latach w zawodach pilotów myśliwskich. Zawsze w tych zmaganiach towarzyszył mu na ziemi nawigator chorąży Stanisław Bińczyk. W latach 1975 i 1976 został indywidualnym Mistrzem Walki Powietrznej na samolocie MiG-21. Biorąc udział w kolejnych latach w tych zawodach, też zawsze stawał na podium. Niespodziewana i ciężka choroba wykluczyła go z czynnego latania. W grudniu 1980 r. został w stopniu majora pilota przeniesiony do rezerwy. Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia zamieszkał w Sieradzu. Na bieżąco interesował się wydarzeniami w lotnictwie. Uczestniczył w zjazdach koleżeńskich lotników, wyjeżdżał też na pokazy lotnicze.    
Czesław Rejman posiadał wiele odznaczeń i wyróżnień, jednak najbardziej cenił sobie przyznane mu przez czytelników >Skrzydlatej Polski< "Błękitne Skrzydła". Zmarł 22 marca 2015 r. w Sieradzu i dołączył do grona kolegów z ?Błękitnej Eskadry?. Spoczywa w rodzinnych stronach na cmentarzu w Ostrówku koło Galewic.    
JAN PIETRZAK    
    
Gallery
Fotka Fotka Fotka