Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8471 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

TADEUSZ
NOWAKLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
76704

Rank
polski: por.pil./315 DM/
brytyjski: F/O

Date of birth
1914-06-02

Date of death
1941-09-21

Cemetery
mapa
Quiberville - cmentarz kościelny
Wsp. 49.899414, 0.920738

Grave
Grave 11.
Photo of grave

Country
Francja

Period
World War II

Depozyt lotnika znajduje się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Nr sygnatury akt 25/15. Informacja dzięki uprzejmości serwisu Lista Krzystka.
Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa     
"Dębliniacy z kodem >PK<" W. Król     
"Ku czci..." Zbiorowa     
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek     
"315 Squadron" W. Matusiak, R. Gretzyngier, P. Wiśniewski    
Zdjęcie: dzięki uprzejmości Aircrew Remembrance Society,     
aircrewremembrancesociety.com/     
pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Nowak_(pilot)     
Biogram: www.polishairforce.pl/nowakt.html     
    
Tadeusz Nowak przyszedł na świat 2 czerwca 1914 r. w Zawierciu. Mając lat dwadzieścia jeden spełnił swój obowiązek wobec Ojczyzny. Rozpoczął służbę wojskową przekraczając próg Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Ukończył ją 15 października 1938 r. Podporucznik Tadeusz Nowak otrzymał przydział liniowy do grodu Kraka. Tu w cieniu Wawelu stacjonował 2 Pułk Lotniczy. Razem z nim wyruszył na front II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. latał jako pilot myśliwski w 121 eskadrze. Jego pułk zapewniał wsparcie lotnicze dla Armii "Kraków". Trzeciego dnia działań wojennych razem z plutonowym pilotem Leopoldem Flankiem pozbawił lotnictwo III Rzeszy bombowca He - 111.    
    
Po kapitulacji Polski podobnie jak wielu kolegów lotników ruszył przez Rumunię do Francji. Chciał się bić o wolność pod sojuszniczym niebem. Kiedy sojusznik został pokonany znalazł się w Wielkiej Brytanii. Ta na szczęście nie złożyła broni. Walczyła. Po przeszkoleniu w lotach na samolotach RAF 10 lipca 1940 r. został skierowany do 253 Dywizjonu Myśliwskiego. Razem z angielskimi kolegami brał udział w powietrznej Bitwie o Wielką Brytanie. Będąc na Wyspie Ostatniej Nadziei powiększył swoje konto zestrzeleń. 31 sierpnia 1940 r. posłał do ziemi drugiego swojego He - 111. 4 września tego samego roku nie zawiodło oko i ręka na spuście. Niemcy lotnicy stracili myśliwskiego Me - 110. Niestety 17 października sam się rozbił. Wypadek był podyktowany uszkodzeniem jego samolotu. Lecąc 29 października skorzystał z okazji i. I oddal celną serię do nieprzyjaciela. Z ewidencji Luftwaffe ubył Do - 17.    
    
13 listopada 1940 r. pożegnał kolegów z 253 Dywizjonu Myśliwskiego RAF a powitał rodaków w 303 Dywizjonie Myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki. Latał z nimi do 21 stycznia 1941 r. Tego dnia meldował się w Acklington. Tu właśnie był formowany nowy polski dywizjon myśliwski. Był nim 315 "Dębliński". Latając z nowymi kolegami do 19 sierpnia 1941 r. miał zerowe konto zestrzeleń. Ale właśnie tego dnia uśmiechnęło się do niego szczęście. Zubożył wroga o myśliwskiego Me - 109. Zginął śmiercią lotnika z dala od Polski nad Francją 21 września 1941 r. Tego dnia poleciał razem z 1 Skrzydłem Myśliwskim w osłonie własnych bombowców. Celem wyprawy było Gosnay. W okolicach Fruges i Dover doszło do spotkania z Niemcami. W jej wyniku samolot Nowaka został zestrzelony nad Dover. Jego spitfire wpadł do morza. Nie udało się uratować lotnika. Neptun zwrócił ciało Polaka w okolicach Dieppe. Tadeusz Nowak został pochowany na cmentarzu w Quiberville.     
    
Opracowanie Konrad Rydołowski
Gallery
Fotka Fotka