Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8435 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

PIOTR
OZYRALista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
76764

Rank
polski: kpt.pil./317 DM/
brytyjski: S/Ldr

Date of birth
1912-05-11

Date of death
1942-04-29

Cemetery
mapa
Boulogne-sur-Mer - cmentarz Wschodni
Wsp. 50.723864, 1.622091

Grave
Plot XIII Row C Grave 13.
Photo of grave

Country
Francja

Period
World War II

Source
"Księga Lotników Polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne...T.J. i Anna Krzystek    
"Wiosna Drugiego Skrzydła" cz. 1 Lotnictwo z Szachownicą 7 (4/2003) Sojda G., Śliżewski G.,     
"Wiosna Drugiego Skrzydła" cz. 2 Lotnictwo z Szachownicą 8 (1/2004) Sojda G., Śliżewski G.    
Zdjęcie grobu: Grzegorz Zaleski.     
www.polishairforce.pl/ozyra.html     
    
Piotr Ozyra urodził się w okolicach Kozienic, 11 maja 1912 r. W latach 1919 - 1923 uczęszczał do szkoły powszechnej znajdującej się w sąsiedztwie Zwolenia. Następnie kontynuował edukację w Puławach. Nie zdał matury. Po przerwie w nauce przeniósł się do Korpusu Kadetów w Chełmnie. Tu zdał egzamin dojrzałości. Podjął również życiową decyzję że zostanie zawodowym wojskowym. 1 września 1931 r. został przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Kształcił się na obserwatora lotniczego. Będąc po promocji w stopniu podporucznika został przydzielony do eskadry towarzyszącej w 5 pułku lotniczym. Stacjonował z nim w Lidzie. Po ukończeniu kursu szybowcowego uzyskał licencje pilota szybowcowego w kategoriach: "A" i "B". Po paru miesiącach służby w eskadrze zgłosił się na przeszkolenie w charakterze pilota. 1 maja 1934 r. został wysłany do Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. W Dęblinie przeszedł kurs podstawowego pilotażu. Po jego ukończeniu wrócił do Lidy. Ale już w grudniu 1934 r. odszedł do eskadry myśliwskiej 2 pułku lotniczego. Z grodu Kraka dla podniesienia kwalifikacji pilota myśliwskiego wysłany został do Lotniczej Szkoły Strzelania i Bombardowania. Przebywał w Grudziądzu od drugiej połowy kwietnia do końca czerwca 1935 r. Po ukończeniu kursu wyższego pilotażu wrócił do Krakowa. Z pod Wawelu odszedł do Wyższej Szkoły Pilotażu w Grudziądzu. Uczył i przygotowywał do walk powietrznych pilotów myśliwskich. Na wiosnę 1939 r. razem ze Szkołą przeniesiony został do leżącego Ułęża. .Służył w nim do wybuchu II wojny światowej.     
W pamiętnym wrześniu 1939 r. jako instruktor trafił do formowanej z kadr WSP i SPL eskadry myśliwskiej. Eskadra miała bronić lotnisk węzła dęblińskiego. Jako pilot brał udział w walkach z niemieckimi bombowcami. Nie odniósł zwycięstw. 17 września ewakuował się do Rumunii. Unikając internowania przedostał nad Morze Czarne. 15 października z grupą kolegów lotników odpłynął do Bejrutu. Po przesiadce wyruszył do Marsylii. Po stosunkowo krótkim pobycie we Francji zgłosił się do grupy lotników, mających wyjechać do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei miał odbyć przeszkolenie na samolotach Royal Air Force. Pod koniec stycznia 1940 r. dotarł do Wielkiej Brytanii. Przydzielony był do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa. Centrum zajmowało stację RAF Eastchurch u ujścia Tamizy. Po wstępie jakim było szkolenie naziemne a następnie po przeszkoleniu na angielskim sprzęcie jeszcze w 1940 r. został? instruktorem. Był nim w szkole pilotażu początkowego 15 EFTS. Jego praca polegała na zapoznawaniu z brytyjskim sprzętem polskich pilotów. 10 marca 1941 r. przeniesiony został do 55 OTU. Tu ukończył kurs pilotażu po którym 15 kwietnia 1941 r. skierowany został do polskiej jednostki. Trafił do 317 Dywizjonu Myśliwskiego "Wileńskiego". Polacy kończyli przygotowania do rozpoczęcia samodzielnych lotów bojowych. 4 września 1941 r. został dowódcą eskadry "B" w dywizjonie 11 stycznia 1942 r. w czasie patrolu nad konwojem morskim w okolicy Plymouth razem z kolegą zestrzelił samolot Ju-88. Polskom przyznano po 1/2 zestrzelenia. Było to jego pierwsze i jedyne zwycięstwo powietrzne.    
Po śmierci kapitana Brzezińskiego, Ozyra objął dowodzenie nad "Wilniukami". 29 kwietnia 1942 r. poprowadził ich razem z 1 Polskim Skrzydłem Myśliwskim na osłonę bombowców nad Francję. W rejonie miasta Le Treport Polacy zostali zaskoczeni przez silne zgrupowanie nieprzyjaciela. Niemcy strzelali celnie. Focke-Wulfy w czasie walki zestrzeliły dwóch polskich dowódców: 1 Skrzydła - majora Mariana Pisarka - i 317 dywizjonu-kapitana Ozyrę. Jego Spitfire wpadł do morza. Po pięciu dniach woda wyrzuciło ciało pilota na brzeg francuski.Ozyra został pochowany na cmentarzu w Boulogne.     
    
Opracowanie: Konrad RYDOŁOWSKI    
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
 • 2013-11-12 Grudniak Wiesław
  Od pewnego czasu ustalam miejsce urodzenia Piotra Ozyry. Dzięki uprzejmości Rodziny i dokumentom udało mi się to ustalić. Okolice Kozienic, Zwolenia to bardzo mgliste określenia.
 • 2013-11-17 ozyra zbigniew
  Piotr urodził się we wsi Janów koło Kozienic .Bardzo ładne opracowanie Piotr był bratem rodzonym mojego ojca .Pozdrawiam
 • 2013-11-20 Grudniak Wiesław
  Przepraszam a jak miał na imię Pański ojciec ? Wysłałem do Pana maila.
 • 2013-11-21 Grudniak Wiesław
  Przepraszam Panie Zbigniewie ale wydaje mi się, że Pański ojciec był bratankiem Piotra Ozyry a nie bratem.
 • 2014-04-11 ozyra zbigniew
  Ma pan rację . mój dziadek miał na inię Franciszek i był bratem rodzonym Piotra .Ich ojcem a moim pradziadkiem był Jan     
  /1859-1929 /
 • 2014-04-29 Grudniak Wiesław
  Wracając do uściślenia miejsca urodzenia Piotra Ozyry to była to kolonia Janów/Janów/ w parafii Góra Puławska i najbliższym miastem były Puławy co nie zmienia faktu, że Janów administracyjnie należał do powiatu Kozienice.