Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

TADEUSZ
ANDRUSZKÓWLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-5125

Rank
polski: sierż.pil./303 DM/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1920-11-18

Date of death
1940-09-27

Cemetery
mapa
Londyn, Chestnut Ave - Northwood Cemetery
Wsp. 51.601721, -0.417714

Grave
Service Section H Grave 208.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *    
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
"Encyklopedia SPLdM..." M. Hasiński     
Zdj. portret.: www.bbm.org.uk/airmen/Andruszkow.htm     
www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/55679     
pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Andruszków     
biblioteka.wsosp.pl/index.php/pl/aktualnosci/267-ludzie-lotnictwa/a-pozycje?start=132    
    
* Tadeusz Andruszków przyszedł na świat 18 listopada 1920 r. we Lwowie. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1936 r. Tego roku wstąpił do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. Opuścił miasto nad Brdą w nim szkołę po trzech latach nauki. Jako pilot myśliwski wrócił do rodzinnego Lwowa. Służył w 6 Pułku Lotniczym.     
W pamiętnym wrześniu 1939 r. brał walczyli w lotnictwie Armii "Łódź". Następnie przekroczył polsko - rumuńską. Przedostał się do Francji. Gdy ta padła ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei znalazł się 23 lipca 1940 r. Podobnie jak wcześniej we Francji tak samo teraz został przeszkolony tylko, że w lotach na angielskich samolotach. 21 sierpnia 1940 r. stawił się w polskim dywizjonie myśliwskim. Był to 303 im. Tadeusza Kościuszki. Razem z nim wziął udział w Bitwie o Wielką Brytanię. 15 września nawiązał bezpośrednio kontakt z wrogiem. W czasie tej walki powietrznej prawdopodobnie zestrzelił bombowego Do - 17. Tego samego dnia startował drugi raz w obronie gościnnego brytyjskiego nieba. Nie miał tyle szczecią co za pierwszym razem. Sam padł ofiarą Luftwaffe. Został zestrzelony w okolicach Dartford. Nieprzyjaciel strzelał celnie. Polak ratował się skokiem na spadochronie.     
26 września Tadeuszowi dopisało szczęście. Posłał do ziemi niemiecki bombowiec He - 111. Był to jego ostatnie zestrzelenie tej wojny. 27 września 1940 r. w godzinach rannych doszło do spotkania z przeciwnikiem. Niemiecki lotnik był lepszy od polskiego. Wystarczyła celna seria aby skosić polskiego myśliwca. Tadeusz Andruszków zginął w płonącej kabinie. Pochowany został na cmentarzu w Northwood.    
    
Opracowanie: Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka